• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Arkeoloji Avrupa'nın En Uzun Süreli Megalit Mezarlıklarından Biri Granada'da Keşfedildi

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Granada Üniversitesi'nden bir grup arkeolog, Sierra Arana de Darro'da (Granada) bir nekropol keşfetti. Yapılan incelemelerde 5000 ve 6000 yılları arasında olan bu megalit mezarlık alanı bin yıldan uzun bir süde kullanılmış görünüyor. Bu duram Granada'ra bulunan bu alanı Avrupanın en uzun süreli magalit alanı haline getiriyor.

Dolmen ve Menhir Nedir? <<<< TıklayınPanoria nekropolünde bulunan kalıntılardan bazıları [Fotoğraf: Universidad de Granada]

Granada Üniversitesi Prehistorya ve Arkeoloji Bölümü'nden yapılan açıklamaya göre mezar odaları poligonal veya dikdörgen biçiminde ve odalara taş döşeli küçük ve dar koridorlardan ulaşılıyor.

Nekropol, 'Panoría' olarak anılıyor ve UGR Prehistorya ve Arkeoloji Bölümü profesörü Gonzalo Aranda Jiménez bu projeden sorumlu kişi.

Uzun süreli araştırmalarda ilk defa mutlak bir tarihleme yapılabildi. Tarihleme nekropolün krolonojisini, kullanım süresini, yeniden kullanımını ve terkedilme sürelerini tespit edilmesini sağladı. Tarihleme mezara gömülmüş 5 tanesi erkek olan 19 bireyin karbon 14 testi ile yapıldı.
https://1.bp.blogspot.com/-EOy4RfuxC5s/WiWdbd8vusI/AAAAAAACGa8/kwwhWGh0hqA0GWvof58ZYogU1plITprxwCLcBGAs/s1600/Granada_01.jpg

Panoria'daki alanda çalışan arkeoloji ekibi [Fotoğraf: Universidad de Granada]

19 iskelet üzerinde yapılan çalışma, bu nekropolün ilk mezarının M.Ö. 3525-3195 yılları arasında oluşturulduğu ve son definin ise M.Ö. 2125-1980 yılları arasında gerçekleştiği sonucuna varmıştır. Bu istatistiksel analizler, Panoría 1055-1410 yılları arasında bin yıldan uzun bir süredir kullanılmakta olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, kazılarla ilgili olarak insan kalıntılarının çoğunun parçalı olduğu, birbirinin üstüne yığılmış gibi görünen toplu mezar yerleri olduğunu söylüyor. İnsan kalıntılarıyla ilişkili zamanın cenaze eşyaları ve mezar ayinlerinin bir parçası olan çanak çömlek, ok başları, çakmak bıçağı veya deniz kabuğu gibi farklı nesne vardı. Antropolojik araştırmalara göre, her iki cinsiyetten ve her yaştaki bireyler buraya gömülmüş, en az 28 kişi tek bir mezara gömülmüş.

https://4.bp.blogspot.com/-hHIQOK4QS8M/WiWdvcJ-U3I/AAAAAAACGbE/kPzb3CooXh00M5sHgsLI5U6Wmnu5CPDSgCLcBGAs/s1600/Granada_02.jpg

Panoria'daki alanda çalışan arkeoloji ekibi [Credit: Universidad de Granada]

Tüm mezarlar aynı tarihli değil. Aslında, farklı mezarların tarihleri yüzlerce yıllık kronolojik değişimleri ortaya koyuyor. Bin yıldan uzun süren ritüel ve mezarlık kullanımı sırasında mezarlar, birbirinden tamamen farklı ve muhtemelen ilgisiz sosyal gruplar tarafından farklı zamanlarda yapılmıştır.
Bu projenin arkeologları, "Panoria nekropolü, bir bölgede bir arada yaşayan ya da aynı köyde yaşayan insan gruplarının varsayılan olarak kabul edildiği tek bir mezar yeri değil" diyor.

Benzer şekilde kullanım süresi, bir mezardan diğerine farklılık göstermektedir. Mezarları bazen birkaç on yıl boyunca kullanılırken (aşağı yukarı 2 nesil), bazıları ise yüzyıllarca kullanılıyor. Bu çeşitlilik, nekropol alanında geliştirilen mezar uygulamalarına ve ritüellerine muazzam bir heterojenlik ve karmaşıklık katmaktadır.

Granada ve özellikle Guadix havzası, Avrupa'daki en büyük megalitik yoğunlaşmalardan birine sahiptir. On dokuzuncu yüzyılın ortalarından beri bu bölgenin sayısız nekropolü bilinmesine rağmen, yüksek çözünürlüklü metodolojileri içeren araştırma çalışmaları sayesinde ana kültürel özelliklerinden bazılarını anlamaya başlamış oldu.Panoria nekropolisi [Fotoğraf: Universidad de Granada]

Araştırmacılar, "Panorina seçimi kazara olmamıştı. Guadix havzasındaki yüksek görünürlüğüne ilaveten, bu site antropomorfik ve geometrik motiflerle belgelenmiş mağara tablolarından da anlaşılacağı gibi zaten ritüel uygulamaların geliştirildiği bir yerdi. Çevredeki peyzajın dışında duran konik biçimli Panoría Dağı, Guadix havzasında yaşayan topluluklar için kutsal bir referans yeri haline geldi. Mezarlık mezarlarının inşası, ritüel ve cenaze kullanımı ile birlikte, farklı insan grupları, doğaüstü ile etkileşim kurmalarını sağlayan özel bir yere bağlandı." diyor.

Megalitler insan toplumlarının tarihinde dünya ölçeğinde en önemli kültür olaylarından biridir. En az 10.000 yıl öncesine kadar, büyük taşlarla yapıların inşası birçok farklı sosyal grup için en önemli kültürel ifade biçimlerinden biri haline geldi. Bu nedenle, dünyanın birçok bölgesinde, bazen hizalamalar, çemberler veya daireler halinde gruplandırılmış menhir olarak adlandırılan dikey taşlar yaygındır. Bazı durumlarda, dolmen adı verilen farklı şekil ve boyutlarda tonoz gibi görünen mezarlar inşa edilmiştir.

Dolmen ve Menhir Nedir? <<<< Tıklayınız.
 

Üst