Arkeologlar Ankor Wat'ın Sırrını Çözmeye Çalışıyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Damian Evans liderliğindeki Sydney Üniversitesi arkeologlarından oluşan bir ekip, Ankor’u haritalamak için çığır açan bir yöntem olan lazer görüntüleme yöntemini kullandı. Çalışmalar istikrarsız iklim değişikliklerinin şehrin su sistemini nasıl tahrip ettiğini ve ölümleri nasıl etkilediğini belirleme konusunda yardımcı oldu.


Ankor’un hikayesini yeniden yazan ekip; yollar, kentsel peyzajın keşfi gibi konuları 2 parçalı bir SBS belgeselinde ayrıntılı olarak anlatacak. "Ankor Wat Gizli Şehir" belgeseli 8 Şubat Pazar günü yayına girdi.

LİDAR, lazer darbeleri kullanarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklını, şeklini anlamaya yarayan bir teknolojidir. Radara benzer fakat radyo dalgaları yerine ışık huzmelerini yani lazer darbelerin kullanır. LİDAR uçaktan veya helikopterden uygulanmaktadır. Bu teknoloji Anko’un yoğun ormanlık alanlarını ve tepelerini taramak için çok uygundur.

Profesör Fletcher, "Sydney Üniversitesi kentsel arkeolojide liderdir," diyor. "Greater Angkor Project'in önemini, düşük yoğunluklu kentciliklerin ve iklim değişikliği gibi riskleri, çağdaş konularla birleştirip küresel önemi olan sonuçlar üreten son derece uzmanlaşmış bir üniversite olması ve farklı araştırma alanlarını desteklemesi olarak tanımlıyor.

Büyük Avustralya Araştırma Konseyi fonuyla desteklenen 15 yıllık proje, Avustralya, Kamboçya ve Fransa’daki kurumlara yapılan uluslar arası işbirliğinin değerini de ortaya koymaktadır.