Haberler Arkeolog Merve Kaçmış İntiharı ve Gelişmeler

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Arkeolog Merve Kaçmış intihar etti

Gaziantep Müzesi görevlilerinden arkeolog Merve Kaçmış'ın hayatına son vermek suretiyle vefat ettiği açıklandı.
Diyarbakır doğumlu ve Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezunu olarak Gaziantep Müzesi'nde arkeolog olarak görev yapan Merve Kaçmış'ın intiharı Arkeologlar Derneği'nin sosyal medya mesajı ile açığa çıktı.
Arkeologlar Derneği'nin mesajı şu şekilde: "Gaziantep müzesinde görev yapmakta olan meslektaşımız Merve KACMIS’in hayatına son verdiği haberini almış bulunmaktayız. Merve için Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bizleri üzüntüye boğan bu elim olay ile ilgili surecin takipçisi olacağız"


Öte yandan bir Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışanı da yine sosyal medyadan müze görevlisi Merve Kaçmış'ın acı ölümünü şu şekilde doğruladı: "Gaziantep Müze Müdürlüğünde görev yapan çok değerli arkadaşımız Merve Kaçmış maalesef dün itibariyle aramızdan ayrıldı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah...."
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Neden İntihar Etti?

Gaziantep Müzesi görevlisi arkeolog Merve Kaçmış'ın izinli iken memleketi Diyarbakır'daki evlerinin 8. katından atlayarak intihar ettiği ortaya çıkarken, ölmeden önce kaleme aldığı mektupta yer alan anlatımlar gerçekse Gaziantep Müzesinde deprem etkisi yapacak. Mektuptaki iddiaya göre; müzede kayıp görünen bazı tarihi eserler Merve Kaçmış'a zimmetlenmek isteniyor.

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezunu Merve Kaçmış'ın intihar ettiği belirtilmişti.

İki buçuk yıldan beri Gaziantep Müze ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde arkeolog olarak görev yapan Merve Kaçmış'ın intiharıyla ilgili detaylar bir bir ortaya çıkıyor.

8. Kattan atlayarak intihar ettiği ortaya çıktı

Arkeolojikhaber'in edindiği bilgilere göre; Gaziantep Müze Görevlisi Merve Kaçmış, 13 Ocak 2020 tarihinde izne çıkarak Diyarbakır'a gitti ve ailesine ait evin 8. katından atlayarak intihar etti. Merve'nin intihar etmeden önce bir mektup bıraktığı öğrenildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri intiharla ilgili soruşturma başlatırken, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de genç arkeologun intiharının araştırılması için bakanlıktan müfettiş talebinde bulunduğu öğrenildi.

Müzede kayıp eserler mi var?

Edinebildiğimiz bilgilere göre; soruşturmayı sürdüren savcılık görevlilerine teslim edilen mektupta Merve Kaçmış, kendisine mobbing yapıldığını anlatıyor ve sorumlu tutulan isimler de belirtiyor. Daha da ilginci Merve Kaçmış'ın mektubunda doğru çıkması halinde Gaziantep Müzesi'inde deprem etkisi yaratacak iddialar ortaya atması:

Merve'nin mektubunda yer aldığı belirtilen iddiaya göre; Müzede çalışan ve 6-7 ay önce başka bir kuruma gönderilen bir memura zimmetli yaklaşık 150-200 adet tarihi eser ortada yok. Merve, bu eserlerin kendisine zimmetlenlemek istendiğini ve bunun için baskı yapıldığı iddia ediyor.

Soruşturma aşamasına bazı isimlerin görevden uzaklaştırılması isteniyor

Merve'nin yakınları soruşturma aşamasında intihar mektubunda adı geçen şahısların görevden uzaklaştırılmasını talep ediyor.

Neden Diyarbakır'da intihar etti?

Peki Merve neden intihar etmek için izne çıkmayı bekleyip, aile evinde intihar etti. Konunun bu yönü şimdilik tamamen karanlık bir sır perdesi...
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Müzedeki Eserler Kontrol Ediliyor


Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharın ardından hem adli soruşturma hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişlerinin soruşturması sürerken, Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki kayıp tairhi eserlerin belirlnebilmesi için sayım yapılıyor.

Müfettişlerin devam ettirdiği soruşturma kapsamında, müze müdürü E. Ö. ile 2 uzmanın görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Öte yandan Merve Kaçmış’a görevden ayrılan başka personelin zimmetindeki ‘Pişmiş Toprak Eserler’i zimmetine alması gerektiğinin söylendiği, Kaçmış’ın ise envanter eksikliği olduğu için eserleri zimmetine almadığı gerekçesi ile mobbinge maruz kaldığı iddia edildi.

Kaçmış’ın eksik olduğu için zimmetine almadığı iddia edilen tarihi eserlerin sayımına başlandığı öğrenildi.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Arkeologlar Derneği: Müzelerde zimmetleme çağdışı uygulama

Gaziantep Müze Müdürlüğü arkeologu olarak Zeugma Mozaik Müzesi'nde görev yapan Merve Kaçmış'ın, müzedeki kayıp eserleri zimmetine almadığı için uğradığı baskılar sonucu intihar ettiğine dair soruşturma sürerken, Arkeologlar Derneği Başkanı İlkay İvgin, zimmetleme sistemini eleştirdi.
Arkeologlar Derneği Başkanı İlkay İvgin, müzelerde yaşanan zimmet sorununun, eski yasa ve yönetmeliklerden kaynaklandığını bildirdi.

İvgin, "İvedilikle mevzuatın yenilenmesi ve çağa uygun mevzuat yapılması şart. Müzelerimizde eski eserler, bir masa gibi, bilgisayar gibi müze uzmanlarına, arkeologlara zimmetleniyor. Bu aslında kara mizah ve trajikomik bir durum. Düşünsenize benim zimmetimde Hitit dönemine ait bir tablet, sizin zimmetinizde İskender Lahdi var. Böyle bir uygulama çağ dışıdır ve tarihi eserlerimize bir eşya gibi muamele etmemizle alakalı bir durumdur. Konu ile ilgili olarak arkadaşlarımız çalışıyor. Hatta biz diyoruz ki, bu konuyu çalıştay ile masaya yatıralım ve tüm taraflar ortak bir yol haritası çizelim" diye konuştu.

İlkazy İvgin: Arkeolog zimmeti reddedemez
Arkeologun zimmet olayını reddedemeyeceğini ifade eden İvgin, "Çünkü yasa ve mevzuatlarımızda zimmetlenme zorunluluğu var. Arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalışıyorlar. Yurt dışındaki en iyi örneklere bakacağız ve bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile paylaşacağız" dedi.
İvgin, arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "Olay adli ve idari soruşturma kapsamında olduğu için bu konuda herhangi bir beyanatta bulunmak yakışık almaz. Ancak duyduğumuz kadarıyla ortada bir zimmet sorunu ve mobbing sorunu mevcut. Soruşturmalar tamamlandıktan sonra konu netlik kazanacaktır."
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
İntihar eden arkeologun davasıyla ilgili soruşturma sürerken, müze envanterindeki deki arkeolojik eserlerin sayımı devam ediyor.

DHA'nın haberine göre; Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eksik tarihi eserleri zimmetine geçirmesi için mobbinge uğradığı öne sürülen arkeolog Merve Kaçmış'ın (33) intiharının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında müzede başlatılan envanter sayımı devam ediyor.

Soruşturmada müze müdürü E.Ö. ile 2 uzman görevden uzaklaştırılmıştı.
 

Son konular

Üst