Haberler Ardahan’da İnşaat Kazısında Rus Generalin Tabutu Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Ardahan’da apartman inşaatı için yapılan temel kazısı sırasında iyi derece korunmuş bir Rus generale ait tabut çıktı. Generalin, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında öldüğü düşünülüyor.Ardahan’ın Karagöl Mahallesi’nde iş makinasıyla temel kazısı yapılırken, üzerinde hac işareti olan bir tabut ortaya çıktı. İnşaatta çalışanlar durumu yetkililere bildirdi. Olay yerine gelen polis kazı alanının etrafında güvenlik önlemleri aldı. Kazı yerine gelen Kars Müze Müdürlüğü ekipleri, sahada inceleme başlattı. Toprak altındaki tabutu çıkaran yetkililer, içerisinde bir Rus generaline ait olduğu söylenen iskelet, çürümeye yüz tutan bot ve palto olduğunu söyledi.Uzmanlar inceleme yaptı
İnşaat temel kazısında bulunan tabutta ilk incelemeyi yapan Kars Müzesi’nde görevli arkeolog, bunun bir Rus generale ait olabileceğini söyledi. Arkeolog Solaklıoğlu şöyle dedi: “Emniyete dün akşam saatlerinde inşaat kazısı sırasında bir tabut bulunduğu ihbarı geldi. Bizler de inşaat alanına gelerek gerekli incelemeleri yaptık. Yaptığımız incelemede Rusların 1878’den sonra buraya yerleşmesini göz önüne alarak muhtemelen o dönemde yaşamış bir Rus generale ait bir tabut olduğunu tahmin ediyoruz. Tabut içerisinde değerli bir şeye rastlanılmadı. Rus askeri Hristiyan dinine göre tabut içerisinde gömülü şekilde bulundu.”
Kaynak: 26.04.2017 Hürriyet
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Ardahan’da bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu düşünülen mezarın bulunduğu bölgede asker kıyafetli yeni mezarlar ortaya çıktı.


Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu düşünülen mezar.

Ardahan’da inşaat alanındaki kazıda bulunan, vücudu ve kıyafetlerinin büyük bölümünün iyi korunduğu Rus generalin mezarının olduğu alanda, çok sayıda askeri bot ve asker iskeletleri bulundu.

Karagöl Mahallesi’nde iş makinasıyla temel kazısı yapılırken bulunan ve üzerinde haç işareti olan tabutun içerisinde bir Rus generaline ait olduğu düşünülen iskelet, bot ve palto bulunmuştu. Rus tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olduğu tahmin edilen tabut, Kars’a götürülerek koruma altına alınırken Ardahan’daki inşaat ise durduruldu. Kazı alanında incelemelerde bulunan Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, alanda devam eden çalışmalarda askeri bot, elbiseler ile insan iskeletlerinin bulunduğunu söyledi.


Alanda bulunan bir başka asker botu.

Herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından çevrede geniş güvenlik önlemi alındı.

Gayrimüslüm mezarlığı
Yrd. Doç. Dr. Küçük, “Bu alan Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Karagöl Mahallesindeki bu bölge Maşatlık olarak adlandırılıyor. Yani gayrimüslüm mezarlığı, dolayısıyla burada sadece bu generalin değil daha bir çok gayrimüslimin mezarının bulunma ihtimali yüksek. Tabi burada 40 yıllık Rus idaresi söz konusu. O sırada savaş esnasında ölen, 1915 döneminde ölenlerden de gayrimüslim olanların buraya defnedilmiş olma ihtimali daha yüksek” dedi.


Alanda bulunan diğer asker iskeletlerinden biri.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Asırlık cesedin çürümemesinde ateş tuğlanın cesedin bulunduğu tabutla havanın temasını kesmenin rol oynadığı belirtilirken, Rus subayın kimliği için DNA testi yapılacak.

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan ve Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman olabileceğini belirtilen Rus subayın, vücudu ile kıyafetlerinin büyük bölümünün çürümemiş olmasında hava ile temasının kesilmesinin yanı sıra mezarının ateş tuğladan yapılmasının da etkisi olduğu belirtildi.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Rütbelerine bakarak bu kişinin Vasiliy Geyman olabilme ihtimali düşük görünüyormuş. Ama bu ihtimal torunları ile yapılacak olan DNA testi ile gerçeklik kazanacak. Bölgede kazı çalışmaları yürüten arkeologlar salgın hastalığın kendilerine bulaşmasından korktukları ve doktorlar tarfafından bir şey olmayacağının söylenmesi üzerine rahatladıkları da gelen bilgiler arasında. Rus torunları istemi halinde cenazenin kendilerine verilebileceği de konuşuluyor.

Ayrıca kazılar sonrası şehir efsaneleri de kazının yapıldığı mahallede almış başını gidiyor. Evlerinde kimse yokken kaybolan eşyaların olduğunu idda edenler bile mevcut.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Bugün Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Kaptan Zeynel Abidin Yaşlı ve beraberindeki teknik heyet, alanda ilk incelemeyi yaptı. İnşaat alanın etrafında polis güvenlik tedbirleri alıyormuş. Ve Vasiliy Geyman olabileceği tahmin edilen kişinin cesedi ise şimdilik Kars Müzesinde muhafaza ediliyor.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Rus Komutanın Kimliği Belli Oldu

Ardahan’da 25 Nisan’da bir inşaatın temel kazısı sırasında bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen tabut içindeki cesedin Yarbay Karl Karloviç Rjpetski'ye ait olduğu anlaşıldı.


Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre Kars Müzesi’nde mühürlenip koruma altına alınan subayın, Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğu anlaşıldı. Yarbay Karloviç’in, 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’na mensup bulunduğu, ölüm tarihinin 1894, ölüm nedeninin de hastalıktan kaynaklı olduğu öğrenildi.

Türk uzmanların, cesedin üzerindeki üniformadan Rus yarbayın kimliğiyle ilgiyi bazı bilgileri elde ettikleri, Rus yetkililerle yapılan görüşmeler sonucunda da yüzde 99 ihtimalle kimliğinin belli olduğu kaydedildi. Yarbay Karloviç’in Rus arşivlerinde mezar yerinin, Ardahan Asker Mezarlığı olarak geçtiği ifade edildi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tanrıseverdi ile Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yapan Ardahan Savcısı Emre Gezer’in, Tarih Dergisi’nin haziran sayısında, Ardahan’da bulunan mezarla ilgili bilimsel bir yazısının yayınlanacağı öğrenildi.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Haber Türk'ün Rus komutanın kimliği belli oldu şeklindeki habere biraz temkinli yaklaşmak lazım. 24 Mayıs'ta toplanan 12 kişilik uzman ekip resmi bir açıklama yapmadı ve süreç devam ediyor. Öte yandan remi açıklama bir engele takılmazsa 24-25 Haziranda toplanacak olan uzman kurulundan yapılacak.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
İşler her ne kadar resmi açıklamaya kalmış olsa da kişinin Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğuna kesin gözü ile bakılıyor. Akrabaları ise Sputnik'e bir demeç verdi. Üstelik komutanın yaşarken çekilmiş bir fotoğrafı da Rus basınında yer aldı.Akrabalarının açıklamaları şu şekilde: "Yarbay Rjepetski, benim ninem Antonina Karlovna Şidlovskaya'nın öz kardeşi. Ninemin de eski soyadı Rjepetski'ydi. Yarbay Rjepetski Varşova Askeri Okulu'nu bitirdi. Sibirya ve Orta Asya'da görev yaptı. Ölümünden 2 yıl önce, 1892 yılında Ardahan'a tayini çıktı. Ardahan'da 1. Kafkas Kolordusu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı'nda görev yaptı… Ceset müzede kalmamalı, toprağa verilmeli"
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Resmi ağızlardan da açıklama geldi AA da verilen haberin içeriği şu şekilde:

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda üniformasıyla gömülmüş halde bulunan Polonya asıllı işgalci Rus Yarbay Karl Karloviç'in kimliğinin, Rus arşivlerinin incelenmesiyle tespit edildiği bildirildi.

Ardahan'ın Karagöl Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında 26 Nisan 2017'deki kazıda, tek oda şeklinde düzenlenmiş bir mezarda bulunan ve Rus ordusunda görevli bir subaya ait olduğu değerlendirilen ceset, korunması ve kimliğinin tespit edilmesi amacıyla getirildiği Kars Müze Müdürlüğünde muhafaza altında tutuluyor.

Bir tabutun içinde, üzerindeki elbiseleri ile vücudunun büyük bir bölümü bozulmamış halde bulunan cesedin önce Rus general Vasiliy Geyman'a ait olduğu ileri sürüldü. Ancak yapılan araştırmalar sonucu cesedin Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç'e ait olduğu anlaşıldı.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde görevli Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Tanrıverdi'nin Rus arşivlerini tarayarak yaptığı araştırma sonucu cesedin Karloviç'e ait olduğunu tespit ettiğini belirterek, Tanrıverdi'nin bu konuda " Tarih Dergisi" haziran sayısında bir makalesinin yayımlandığını aktardı.

Bulunan cesedin Karloviç'e ait olduğunun Rus yetkililerce de teyit edildiğini anlatan Alp, "Cesedin bulunması sonrası Rusya'nın Trabzon Başkonsolosu Kars'a gelmişti, tabuta gelip baktı. İsim ve kimlik konusunda 'tereddüdümüz yok, bizim arşivlerden kesinleşti' dedi. Polonya asıllı Karl Karloviç'in üniformasının üzerinde 20 numara çıktı. Başkonsolos da 'Karloviç, Rus Ordusu'nun Ahıska 20. Tümenine bağlı 245. Ardahan Piyade Alayı'nda görev yaparken aniden ölmüş ve burada defnedilmiş." dedi.

- Torununun torunu cesedin dedesine ait olduğunu kabullenmiş

Necmettin Alp, Karloviç'in Polonya'daki akrabalarına ulaşıldığını ifade ederek, şu bilgileri paylaştı:

"1890-1896 yılları arasında Ardahan'da görev yapan Rus ordusunda görevli yarbayın Polonya'daki akrabalarından torununun torunu hemşirelik yapıyor. O, cesedin dedesine ait olduğunu kabullenmiş. Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı karşı taraf olan Rus Dışişleri ve Kültür bakanlıklarıyla görüşmeler yapıyor, hatta bu ay sonunda Dışişleri Bakanlığında geniş kapsamlı bir toplantı yapılacak, bakanlığımızın vereceği karara göre hareket edeceğiz." diye konuştu.

Alp, ceset ile ilgili rapor yazdıklarını belirterek, cesedin kente gelecek heyet tarafından ilaçlanıp koruma altına alınacağını sözlerine ekledi.
 

Üst