Arkeoloji Arabistan'da Sırlarla Dolu Kaya Yapılar Keşfedildi

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Harrat Khaybar volkanik alanında keşfedilen ve insan yapımı olduğu tahmin edilen en kısası 13 en uzunu 518 metre uzunluğundaki garip yapıların ne zaman ve ne amaçla yapıldığı bilinmiyor.

Suudi Arabistan'daki Harrat Khaybar yanardağı bölgesindeki eski lav kubbeleri arasında en uzunu 518 metre uzunluğa sahip, en kısası 13 metre olarak ölçülen ve insan yapımı olduğuna kanaat getirilen gizemli taş duvarlar keşfedildi. NFL futbol sahasından daha uzun alandaki taş duvarlardan bazıları dikdörtgen şekilli. (NFL futbol sahası yani Amerikan futbolu alanının uzunluğu 100 metre, genişliği ise 55 metredir.)Suudi Arabistan'da keşfedilen gizemli taş yapılara arkeologlar, eski kapılara benzerliklerinden dolayı kapılar (geçitler) diyorlar.Araştırmacılar, çoğunluğu uydu görüntülerinden yola çıkılarak keşfedilen yapılardan birçoğunun, volkanın bazaltik lavları özümseyen volkanik kubbelerin bulunduğu tarafında yer aldığına dikkat çektiler.Batı Avustralya Üniversitesi'nden David Kennedy, Suudi Arabistan'ın Harrat Khaybar bölgesinde bulunan garip yapıların ne amaçla ve ne zaman yapıldığının bilinmediğini söyledi."KAPILARDAN BAZILARININ ÜZERİNDE LAZ AKINTISI VAR",Live Science dergisinde Owen Jarus imzasıyla yayınlanan habere göre; Kasım ayında "Arabian Archeology and Epigraphy" (Arap Arkeoloji ve Epigrafi) dergisinde konuyla ilgisi makalesi yayınlanacak Batı Avustralya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. David Kennedy, “Kapılar adını verdiğimiz taş yapılar, kabaca inşa edilmiş ve hayli alçak duvarlar. Kapılar, bölgedeki en eski insan yapımı yapılar gibi görünüyor. Niçin ve ne zaman yapıldıklarına dair bir açıklama getiremiyoruz. Çölde mütemadiyen az su veya bitki örtüsü bulunan, soğuk, daralan lav alanlarında bulunuyorlar. Kapılardan bazılarında lav akışının kalıntıları görülebilir ve bu da bazı yanardağın lav püskürtmesinden daha önce yapıldıklarını düşündürüyor" dedi.ARKEOLOJİ ARAŞTIRMASI GEREKİYOR“Bu arazi binlerce yıl önce, insan hayatına daha uygundu. Bu lav alanlarında da bulunan taş yapıların da yaşamsal ihtiyaçlarla ilgisi olabilir. Mesela bir kısmı hayvanları avlamak için kullanılmış olan “uçurtmalar” ki bunlara şekillerinden dolayı bunlara “tekerlekler” denilmiştir." dyen Dr Kennedy, yapıların tam olarak ne zaman inşa edildiğini belirlemek için arkeolojik saha çalışmasının gerekli olduğunu söylüyorKapıların keşfinden önce 1980'lerde Vic Camp ve John Roobolmapped adlı iki iki volkanistin bölgeyi ziyaret ettiği ve diğer bazı oluşumları içeren alan haritaları çizdikleri biliniyor. Onların inceledikleri lav kubbelerinin etrafındaki oluşumlardan bazılarının 7000 yıllık olduğu tahmin ediliyordu.O oluşumlar arasında tekerlek biçimli iki oluşum dikkat çekiyordu. Araştırmacılara göre bunlar, kış gündönümü ve gündoğumu ile alakalı astronomik önem taşıyan oluşumlardı.

Büyük lav kubbesi, Arapça “beyaz dağ” anlamına geliyor ve Jabal Abyad olarak adlandırılıyor.

Vic Camp, volkanın artık aktif olmadığına dikkat çekti.Yayınlanacak makaleye Ortadoğu’daki Arkeoloji Hava Fotoğraf Arşivi araştırma yardımcısı Travis Hearn'ın da bazı amatör araştırmacılarla birlikte haritalama çalışması yaptığı belirtildi.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#3
Uydu resimleri, Suudi Arabistan’ın batısındaki Harrat Khaybar’da bulunan 400 gizemli taş yapısının ardındaki bazı soruları cevaplamaya başladı.Geçtiğimiz günlerde Google Earth yardımıyla, Suudi Arabistan’ın batısında volkanik bir alan olan Harrat Khaybar’da yaklaşık 7000 yıl öncesine kadar uzanan 400 gizemli taş yapısı keşfedildi. Bazıları yüzlerce metre uzunluktaki taş sıralar, huni, üçgen, uçurtma, yuvarlak ve bazen de geçit şeklinde.

Şimdi ise Suudi Arabistan’ın Stonehenge’i olarak da nitelendirilen taş yapıların gizemleri yavaş yavaş aralanmaya başlıyor.


Arabistan volkanik alanlarındaki gizemli işaretler bir süredir bilim insanlarının kafasını kurcalıyordu. Ancak nihayet, Suudi Arabistan bir uzmana bölge üzerinde uçma ve bu yapı dizilerini araştırma izni verdi.Uydu görüntüleri şimdiden Arap yarımadasındaki bu 400 gizemli taş dizisinin yarattığı bazı soruları yanıtlamaya başladı.

Bazıları yüzlerce metre uzunluktaki taş diziler, uçurtma, huni ve üçgen gibi birçok farklı şekilde yapılmış.

Bu taş diziler aslında ilk olarak 1920’li yıllarda keşfedilmişti. Ve ne oldukları sorulduğunda, Bir Bedevi kabile üyesi sadece ‘Eski Adamların Eseri’ olarak adlandırmıştı.

Ancak bilim insanları şekillerdeki sırları açığa çıkarmaya başlamadan önce Suudi Arabistan, bu çalışmaları kısıtlayan kurallar koydu.Ancak son yıllarda Google Earth yardıma koştu ve arkeologlara daha önce hiç keşfedilmemiş taş dizilerini de keşfedebilmeleri için olanak sağladı.

Şimdi ise hayatının çoğunu bu tür şekilleri çözmeye çalışarak geçirmiş bir arkeoloğa, ilk elden bunları inceleme izni verildi.


Batı Avustralya Üniversitesi’nden Profesör David Kennedy, aldığı izin sayesinde bu taş dizilerinin üstünde uçma fırsatı buldu. Bu oldukça önemliydi, zira bu taş dizileri sadece yukardan bakıldığında anlaşılabiliyor.

Kennedy, “Yer seviyesindeyken onları göremiyorsunuz, ancak birkaç yüz kilometre yukarı çıktığınızda ya da uydu görüntülerine baktığınızda muhteşem görünüyorlar.” diyor.

“Detaylar kayıp ve bazı bölgeler çeşitli nedenlerden dolayı görülmüyor. ”“Bu taş dizileri kasvetli, yerleşmeye mümkün olmayan, su ve bitki kıtlığı olan volkanik alanlarda bulunuyor. Dolayısıyla bizim türümüz için hiç de uygun görünmüyor.”

Keşfi yapan arkeologlara göre, bu duvar benzeri yapıların (yukardan bakıldığında bir çeşit geçite benzeyen) kökeni ve amacı bilinmiyor. Aynı zamanda bu yapıların ne zamana tarihlendiği de gizemini koruyor.


Bazı dev kaya dizileri volkanik yanardağların kenarlarında uzanırken, diğerleri ise tepeler arasındaki düz zemini kaplıyor.

Bu taş dizilerinden en uzunu 500 metreden daha uzun ve üstü lavlarla kaplanmış. Bu yüzden araştırmacılar, antik volkanik patlamalardan daha önce yapıldığını düşünüyor.
 

Similar threads