Arkeoloji Apameia'da Antik Tiyatro Ortaya Çıkarılmaya Çalışılıyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde Apameia Antik Kenti'nin en önemli yapılarından antik tiyatronun gün yüzüne çıkarılması için arkeolojik kazı çalışması başlatıldı.


Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentte ilk kurtarma kazılarının 1986-1989 yıllarında yapıldığını söyledi.

Sonraki yıllarda bölgede kaçak kazıların çoğalması ve tahribat nedeniyle yeniden temizlik çalışması ihtiyacı oluştuğunu anlatan Üyümez, "Kurtarma kazılarında buradaki antik tiyatro ile ilgili bilgilere ulaşılmıştı. Tiyatro, Dinar'ın kuzeyindeki Üçlerce Tepesi eteklerinde bir kayanın üzerine inşa edilmiş." dedi.

Üyümez, tiyatronun Apameia'daki en önemli yapılardan biri olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Apameia antik dönemde Efes'ten sonra Anadolu'nun önemli ikinci büyük kenti. Bu kentler Persler döneminde saltanat merkezi olmuş. Antik dönemde bölgenin merkezi durumunda. Bu tiyatro ilk defa Helenistik dönemde yapılmış, daha sonra Roma döneminde tamir edilip tekrar kullanılmış. Milattan önce 2. yüzyıldan şu haliyle günümüze ulaşmış kalıntılar bulunmaktadır."- "Yaklaşık 8 bin kişilik olduğu düşünülüyor"

Antik tiyatronun oldukca büyük bir yapı olduğuna işaret eden Üyümez, şu bilgileri aktardı:

"Yaklaşık 8 bin kişilik olduğu düşünülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan izinle yerel imkanla yapılan bir çalışma devam ediyor. Temizlik aşamasında olan çalışmalar önümüzdeki yıllarda üniversitenin de katkısıyla daha geniş bir şekilde sürdürülecek. Dinar'da her yıl düzenlenen Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali'nin burada gerçekleştirilebileceği düşünülüyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda arkeoloji çalışmalar hızlı bir şekilde devam edecektir."

Üçlerce Mahallesi'nin muhtarı Ali Uygun da yürütülen çalışmaların bölge turizm açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Ilıca Mahallesi'nin muhtarı Mehmet Yılmaz da Dinar'ın köklü tarihe sahip bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, "Böyle bir çalışmayı yıllardır bekliyorduk. Kaymakamımız Mustafa Şahin'in gayretleri ile bu özlemimiz sona erdi. Dinar eski bir ilçe, efsane dolu bir ilçe. Bu tür çalışmalarla inşallah bunu göreceğiz. Tiyatro ortaya çıktığında turizme ve ilçe ekonomisine büyük katkısı olacak." diye konuştu.
 

Similar threads