Antikythera Batığı İle İlgili Haber ve Gelişmeler

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Antikythera Batığında İnsan Kemikleri Bulundu

Taşıdığı kargo ile zaten oldukça ünlü olan Antikythera batığında bulunan insan kemikleri, batıkla beraber suya gömülen kurbanın DNA dizilimine dair önemli bilgiler verebilir.Arkeologlar batığı inceliyor. f: Michael Tsimperopoulos, EUA/WHOI/ARGO​

Bilinen en eski hesap makinesi, hatta bilgisayar olarak anılan Antikythera mekanizmasının bulunduğu 2000 yıllık batıkta insan kemikleri bulundu. Bulunan kemiklerin, 2000 yıl önceki felakette ölen denizcinin genetik profilini oluşturmaya yardım edebileceği düşünülüyor.

Aslında Antikythera batığında ilk defa insan kemiği bulunmadı. İnsan kemikleri daha önce bulunduğunda bilim, DNA dizilimi yapabilecek kadar gelişmiş değildi. Yunan Kültür Bakanlığı ile beraber kazıları yürüten Massachusetts merkezli Woods Hole Okyanusografik Enstitüsü, eğer kemiklerde yeterince korunabilmiş DNA varsa, bu kemiklerin geminin batmasıyla ölen denizcinin etnik ve coğrafi kökeni hakkında önemli bilgiler verebileceğini belirtiyor.


Batıktan çıkartılan insan kemikleri. f: Michael Tsimperopoulos, EUA/WHOI/ARGO​

Kemikleri bulunan kişinin adı Pamphilos olabilir
Bulunan insan kemiklerinin sahibine “Pamphilos” takma adı takıldı. 20’li yaşlarının başında bir erkek olduğu düşünülen bu şahıs takma adını, batıkta bulunan erotik sahneli bir şarap kupasının üstüne kazınmış “Pamphilos” isminden aldı. Pamphilos ismi antik Yunan’da oldukça yaygın bir isimdi ve “Herkesin arkadaşı” anlamına geliyordu. Üstünde isim yazan kupanın bu kişiye ait olup olmadığı bilinmiyor fakat gemide seyahat edenlerden birinin adının Pamphilos olduğu kesin olarak belirtiliyor. Pamphilos, Anadolu’dan çıkan Antikythera gemisinde Roma’ya doğru seyrediyordu fakat Girit ve Mora adalarının arasından geçerken felakete uğradı. MÖ. 1. yüzyılda gerçekleşen bu felaket, geminin batmasına ve kargonun suya dağılmasına sebep oldu. Arkeologlar Pamphilos’un gemi batarken içinden çıkamadığını ve aniden toprağa gömülmüş olabileceğini söylüyor. Aksi takdirde kemiklerin çoktan gitmiş olacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz yüzyılda dalgıçlar tarafından bulunana dek 1900 yıl boyunca orada kaldı. Kurtarma operasyonlarında göz kamaştırıcı bronz ve mermer heykeller, süslü cam ve kaplar, altın mücevherat ve sansasyonel Antikythera mekanizması bulundu.


Batıkta bulunan kafatası. f: Michael Tsimperopoulos, EUA/WHOI/ARGO​Arkeologların, atalarımızın geçmişte yaptığı objeler aracılığıyla geçmişi incelediğini söyleyen Woods Hole arkeologlarından Brendan Foley, “Antikythera batığıyla, gemiyle seyahat etmiş ve ölmüş bu insanın arasında direkt olarak bağlantı kurabiliyoruz.” diyor.

Antik dönemin şimdiye kadar bilinen en zengin batıklarından olan Antikythera batığı, geçtiğimiz yüzyılda Yunanistan’ın güneyindeki küçük bir ada olan Antikythera adası yakınlarında bulundu. Batığın içinde bulunan binlerce eserin ve heykellerin yanısıra, aynı zamanda Antikythera düzeneği adı verilen astronomik bir “hesap makinesi” bulundu.

Antikythera Düzeneği
17 Mayıs 1902’de bir Yunan arkeolog, korozyona uğramış bronz ve tahtadan yapılmış bir antik eser üzerinde dişli çarklar olduğunu fark etmişti. Eser daha sonra Antik Yunan dünyasının en gelişmiş astronomik düzeneği olarak görülen Antikitera düzeneği olarak ünlendi.

MÖ. 2. yüzyılda yapılan düzenek otuzdan fazla bronz dişli çarktan oluşuyordu. Düzenek, Girit ve Mora yarımadası arasında bulunan bir yük gemisi batığından çıkarıldı. Mekanizma, astronomik olayların zamanlarını ve konumlarını, güneş tutulmalarını, Olimpiyatların zamanlarını hesaplamak için kullanılan bir çeşit hesap makinesi, hatta en erken bilgisayar olarak anılıyor.

Yaklaşık 2000 yıllık olan Antikythera düzeneği, teknik olarak gelecek bin yıl içinde yapıldığı bilinen diğer tüm aletlerden daha ileriydi. Kadranları üzerinde bulunan ay isimlerinin Korintçe olması düzeneğin kuzeybatı Yunanistan ya da Sicilya’daki Siraküza’dan geldiğini gösteriyor.

 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#3
Evet yeni buluntular var ama Türkiye'de konu ile ilgili ençok gündeme gelen aşağıda verdiğim bronz heykelin kolu oldu. Birçok buluntu var fırsat bulduğumda açıklamalı bir şekilde bunları ekleyeceğim.

 
Last edited:

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
Arkadaşlar detaylı açıklama, fotoğraf ve bilgileri ekliyorum.

Yunan Arkeolojik ekibi özellikle hava şartlarını iyi olduğu 4 - 20 Eylül tarihleri arasınada batık bölgesinde su altı kazısı gerçekleştirdi.


Antikythera'nın Gemi Enkazı Sahasındaki Kazıda bulunan bronz kol

Araştırma sırasında yapılan bu kazılarda geçen yıl bulunan iskelet parçasının kalıntılarının yakınlarında geminin temir parçalarının yanı sıra birçok amphora ve başka gemilere ait parçalar çıkarıldı.Antikythera'nın Gemi Enkazı Sahasındaki Kazıda bulunan bronz kol taşınırken

Çekilecek en önemli buluntular arasında, bir heykel giysisindeki bronz katların bir bölümü ve bronzdan sağdaki kolun bir parçası olduğu görülüyor. Tamamen oksitlenmiş ve iz bırakan bazı demir nesne etrafında oluşan bir agrega da elde edildi.
Antikythera'nın Gemi Enkazı Sahasındaki Kazıdan Bir Obje

Ayrıca, ön yüzünde 68 × 35 cm ve 5 cm kalınlığında bir jantla birlikte bir masa üstünden birden fazla renkte kırmızımsı mermerden dikdörtgen şeklinde, pratik olarak bozulmamış bir plaka yanı sıra daha önce bulunan iki başkasıyla benzer şekilde birer daha damgalı amfora sapı bulundu kazı.Bronz sağ kol, omuzdan parmak uçlarına kadar dokunulmamış ve bazı paramaklar hala sağlam


Bronz bulguların içinde, radyografinin gösterdiği gibi, muhtemelen bir boğa resminin bulunduğu dört adet delinmiş uzantıya sahip oldukça oksitlenmiş bir disk şeklindeki nesne bulunuyor.

i

Bronz, dört delikli uzantıya sahip disk şeklinde bir nesne, radyografi ile gösterildiği gibi muhtemelen bir boğanın resmi yeralıyor

Son olarak, özellikle önemli bir bulgu olduğu düşünülen kargo ve geminin kendisine ait oludğu tahmin edilen ve deniz yolu kazaları hakkında bilgi vereceği düşünülen bir bulgu çıkarılan buluntular arasındadır. ,


Radyografi ile gösterildiği gibi , kireç taşı oluşumundan temizlendiğine türü keşfedilecek olan metalden yapılmış bir omphalos kase / phiale

1976'da Cousteau / Kültür ve Bilim Bakanlığının ekibinin varlığının kanıtı olan nesnelerin yanısıra, seramik parçalar, gemi kendisinden çiviler ve gemi kaplamasındaki metal saclar gibi daha küçük ürünlerde çıkarılanlar arasında yer almaktadır.68x35 cm ve 5cm kalınlıklarda , ön yüzü ağız kenarlı, çok renkli kırmızımsı mermerden yapılma kısmen sağlam bir döşeme

Kazıda, aynı zamanda, ilk bakışta, ayırt edilmesi zor olan ve daha sonra tanımlanabilmesi için detaylı incelenmesi gerekecek nesneler çıkartıldı.
Bir amforaya ait damgalı kulp
Aynı zamanda, kazı, gelecekte araştırılacak olan bakır ve mermer heykel parçaları bulunan ve büyük bir deprem sırasında deniz yatağına düşmüş ve büyük kayalar altında bulunan iki alana genişletildi.Bir giysinin kıvrımlarının bronz detayları, heykele ait
Elimden geldiği kadar özetlemeye çalıştım.