Arkeoloji Antik Silahlar - Antik Tanklar

ANTİK TANKLAR

İnsan oğlu var oluşunu devam ettirebilmek için binlerce yıldır savaş halindedir. Bu savaşları yaparlarken bir çok teknoloji geliştirmiş ve bu teknolojiyle paralel olarak da silahlarını geliştirmiştir. Oklar, kılıçlar, kargılar, gürzler ile at deve fil üzerinde yapılan savaşlardan, barutun icadı ile tüfekler, toplar, tekerlekli ve tekerleksiz motorlu araçlarla savaşır hale gelmişlerdir. Günümüzde kullanılan savaş araçlarının bir çoğunun geçmişi, antik dönemlere dayanır.

Sizlerinde ilgisini çekeceğini düşündüğümüz antik silahlar serisine antik tanklar ile başlamak istedik. Antik tank denilince aklınıza ne geliyor yada gözünüzde neler şekilleniyor bilemem ama gelin hep birlikte öncelikle tanklar hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

altay.jpg


Tanklar 20. yüz yılın başlarında Lancelot de Mole adında avusturyalı bir mühendis tarafından icat edilmiştir.

4763.jpg

1912 yılında ingiliz hükümetine sunulan tankın projesi bürokrasiye takılır ve rafa kaldırılır.1. dünya savaşının patlak vermesi ile cephe savaşının çıkmazına bir son vermek amacıyla ilk defa ingilizler tarafından kullanılmıştır.

0.jpg
Tank isminin nereden geldiği ise hep merak konusu olmuştur.İngiliz hükümeti bu motorize zırhlı aracın üretimini herksten gizli tutmaktaydı ve fabrikaların da su tankı ürettiklerini söylemekteydiler. Bir çok isim arasından Winston Churcill tarafından en uygun ismi Tank olarak görülmüştür.Her ne kadar bir İngiliz icadı olsa da tank, esas savaş aracı olarak ilk defa Nazi Almanyası tarafından kullanılmıştır.Almanların zırhlar, motorize araçlar ve bu motorize araçlarda ki ateş gücü üzerine yaptıkları büyük çalışmaların sonucu Tanklar savaşlarda önce cephelerde yer almaya başlamıştır.

7.jpg

2. Dünya savaşından sonra da tankların gelişimi sürekli devam etmiştir. Bu gün Operasyonel savaşların tamamının vaz geçişlmezi haline gelmiştri.
Basitçe tankı tanımlayacak olursak eğer , bir çok arazi şartına ayak uyduran , yaya insan hızından hızlı , zırhlı , aynı zamanda büyük ateş gücüne sahip, cephe savaşlarında yoluna devam edebilen bir savaş aracıdır. Peki bu özelliklere sahip savaş araçlarının atası ne olabilir sizce ?


17. Yüzyıl Hindistanına gidiyoruz.Babür imparatorluğunun hüküm sürdüğü dönemde imparatör Ekber Şahtır. Ekber Şah çok iyi bir devlet adamı olmakla birlikte , askeri bir dehaydı aynı zamanda. Eskiden komutanların üzerinde savaş alanın daha net görmesi için çıktığı fillerin , savaş alanında daha farklı roller oynayabileceğini keşfediyor Ekber şah.

0_-Zy9dIk4GmAQSGSV.jpg

Öncelikle fillerin hortumlarıyla karşılarına çıkacak atılı veya yaya savaşçıları fırlatmaları için eğitiyorlar.

25-8df7b73a7820f4aef47864f2a6c5fccf.jpg


Ardından fillerin dişlerini kesip yerine kılıçlar yerleştiriyor ve başlarına zırhlar taktırıyor. 5 ton ağırlığında ki bu fillerin savaş alanında karşılarında duracak çok bir engel kalmıyor. Engebeli arazide, düz arazide, siperler de ki askerlerde , süvari hucumlarının engellenmesinde çok etkili bir silah halini alıyor.

ba07937cab23be0ffd7692c673e65c1b.jpg


o1747089513854531996.jpg


Ardından bu fillerin üzerine arkadan doldurmalı toplar yerleştirtiyor.Toplar yerden yaklaşık 2 metre yüksekten ve hareket halindeyken , nişan alınıp ateş edilebilecek şekilde yerleştiriliyor.Bir nevi günümüz tanklarında ki taretlerin o günkü halini alıyor. Devasa cüsseleriyle savaş alanında yüzlerce filin koşarak , top atarak hareket ettiğini düşünürsek eğer bir tank birliğinin taaruza geçmiş halini düşünebiliriz.

top 1.jpg

top 2.jpg

top3.jpg


a-siamese-war-elephant-english-school.jpg

Filler ilk defa savaş sahnesine 17. Yüz yılda çıkmamışlardır.Daha öncesine gidersek eğer 12. Yüz yıldan beri savaşlarda filler kullanılmaktaydı. Sırtlarında okçuları taşımaları veya yük taşımaları için kullanılıyordu. Yani motorize savaş araçlarının öncelikle geri planda sonrada savaşın tam ortasında yer alması gibi düşünebiliriz.

İnsanlık tarihi yüz yıllar boyunca ihtiyaçları doğrultusunda bir çok keşif ve icatta bulunmuştur. Bu icatların bir çoğu bu gün kullandığımız teknolojik araç ve gereçlerin o günün şartlarında ki halleriydi. Bu gün operasyonel savaşların vazgeçilmezi haline gelen ortalama iki dünya savaşında da kullanılan Tankların atasını görmüş olduk.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yorumlar


Üst