Antik Mısır Döneminde Kıyafet Seçimleri

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Millattan önce 3.000 li yıllarda yaşayan Antik Mısır halkı bilim ve teknoloji alanında her ne kadar iyi bir konumda olsalar da giyim konusunda aynı derecede modern oldukları söylenemez. Erkekler sadece beyaz bir bez parçası ile örtünürler Kadınlar ise mavi tonlarda ve vücutlarını tamamen saran bir elbise çeşidi giyerlerdi.

Antik Mısır halkı yıkaması ve yapılması kolay olduğu için keten cinsinden yapılma ürünleri tercih ederlerdi. Kadınlar tek parça erkekler ise iki parça ile oluşan elbiseler giyerlerdi.

Bu derecede bilim ve teknoloji ile günümüzdeki bilim insanlarının şaşkınlık ve hayret içerisinde bırakan Antik Mısır halkı giyim konusunda bu günümüzde ki giyim tarzıyla pek alakasızdılar. Sebep olarak ise mısır'da sıcaklık derecesinin yüksek olmasıydı diye düşünülse de keten elbiselerin dikiminin kolaylığı da ayrı bir sebepti. Antik Mısır döneminde kadınlar V yaka diye adlandırdığımız kolsuz etekleri keten elbiseler giyerlerdi. Giydikleri elbiseler genelde üzerinde işlemeleri olan veya incilerle süslenmiş elbiselerdi. Fakat daha sonradan uzun kollu elbiselere geçiş yaptılar. Antik mısır halkı çok nadir olsa da yünden oluşturulmuş elbiselerde giyiyorlardı. Bir diğer farklılık ise Erkekler ve kadınların çok güzel biçim verilen takma saçlar takmalarıydı. Bunların yanı sıra erkeklerin özel günlerde takma sakal taktıkları da görülmüştür. Sanat eserlerine dikkat edildiği taktide Antik Mısırlı erkekler geniş omuzlu ve ince belli olarak anlatılmaktadır.

 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
Ellerine sağlık güzel ve ilginç bir paylaşım olmuş. Bildiğim kadarıyla giyim konusunda Türkler antik medeniyetler arasında günümüze yakın olan medeniyet. Diğer medeniyetler sadece yaşadıkları bölgenin ilkmlim koşuluna uygun olarak giyiniyorlardı. Bunun içinde ağırlıklı hayvan postu kullanıyorlardı. Türklerde ise yine yaşadıkları bölge ilklimine göre giyim mevcuttu ama yazlık ve kışlık kavramı vardı. Ayrıca diğer medeniyetlere göre daha vücudu örten elbiseler seçimi vardı. Bu örgü tekniklerinin gelişmişliği ile de alakalıdır tabii ki de. Geçen gün Büyük Sfenks ile ilgili yazılar araştırırken karşıma çıkan ilginç bir detay şuydu. Sfrenksin orjinal hali sakallı imiş. Fakat Mısır da ki bir çok mumuya ve sfenksde olduğunun aksine , Mısırlılar köse diyebileceğimiz kadar sakalsızlarmış. Saçları kadınların ve erkeklerin sıcaktan dolayı ağırlıklı kazınmış haledymiş. Sadece özel günlerde kadınlar ve erkekler saç, sakal gibi aksesuar kullanırlarmış.Kumaş işçiliği hiç yokmuş.Kumaş işçiliği ağırlıklı Orta Asya medenietlerinde ki yün ve ipek işlemde gelmiş oldukarını düşünümüyorum.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Çin'de 6000 yıllık ipek dokumalar bulundu geçenlerde. Haberlere yansıyan kısmı bu şekilde tabi ki... Ama gerçek olan Çin ve Orta Asya Türkleri birbirlerini hem etkilemiş hemde etkilenmiştir. Türklerin dokuma konusundaki işçilikleri inkar edilemez hatta geçenlerde yaptığımız bir paylaşımda da makineden çıkmışçasına işlemeler vardır.

http://www.antiksirlar.com/konular/1500-yillik-turk-mumyasi-saskinlik-yaratti.62/
 

Son konular

Üst