Antik Mısır'da Yakın Dönem 10 Yeni Mezar Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Antik Eserler Bakanlığı, Perşembe günü, Mısır arkeologlarından oluşan bir ekip tarafından Asvan'da en az 2.300 yıl öncesine ait 10 mezar, mum ve cenaze maskeleri çıkarıldığını duyurdu.


Bakanlık tarafından yayınlanan resmi bir bildiriye göre, bu on mezar ve mülk sahiplerinin cenaze kalıntıları Antik Mısır'ın Geç Dönemine (M.Ö. yaklaşık 664 - 332) dayanıyor ve Aswan'ın simgesi olan Ağa Han Anıt Mezarı yakınlarında keşfedildi. Burası tam olarak Nil'in batı kıyısına tekabül ediyor.

Bu yeni keşfedilen mezarlarda taş oyma lahitler, mumyalanmış insan kalıntıları, mumya sargıları ve renkli cenaze maskeleri yer alıyordu.​Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, kazı çalışmalarına başkanlık yapan baş arkeolog Seyyid el-Rawi'ye atıf yaparak, bu on mezarın basit mimari tasarımları ve düzenleri açısından benzer olduğunu bildirdi. Mezarların on tanesi, toprak kayaya oyulmuştu ve kayalara oyulmuş merdivenleri basit mezar odaları girişlerine iniyordu. Rawi, daha sonraki çalışmaların yakında gerçekleştirileceğini ve önümüzdeki aylarda telafi ve restorasyon çabalarının üstlenileceğini de sözlerine ekledi.

Açıklamaya göre, bu on mezar, kentin önde gelen valileri ve yöneticileri arasında yer alan batı Aswan (eski adıyla Swenett) nekropolünün bir uzantısı. Bu on mezarın sahipleri muhtemelen Swenet'te ikamet eden soylular sınıfından kişilerdi.​


Bakanlığın Aswan Nasr Salama'daki antik eser şefine göre, bu yeni mezarlar, 1900'lerin başında keşfedilen Batı Asvan Nekropolisinin bir uzantısı olabilmesi açısından önem taşıyor.

Salada, Mada Masr ile yaptığı bir röportajda "yeni keşfedilen on adet mezardan şu an bilinmekte olanların hepsinin Geç Dönemden gelen bireylere ait olması bakımından önemlidir" dedi.​


Bu antik nekropoldaki mezarlar, Salama'ya göre Eski Krallık'tan M.Ö. 2686 - M.Ö. 2181 yılları arasında Geç Dönem'e kadar uzanan yaklaşık 2.000 yıllık bir süre uzanıyor.

"Antik Mısırlılar ölülerini genellikle çölün içine gömerlerdi. Ancak Aswan'da durum böyle değildi, buna kanıt olarak bu son arkeolojik keşfi gösterebiliriz" dedi. "Aswan'da, bu tür gömüler genellikle Nil Nehri'ne bakan kayalık tepelerle gerçekleşti - mezarlar çoğunlukla kayaya oyulmuş gibi."


Salama, bu mezarlarda, "bu kimselerin isimlerini ve kimliklerini öğrenmek için umuyoruz" bazı kişilerin sosyal statü / meslekleri ile birlikte tahmin edilebileceği ancak bu bilgilerin deşifre edilmesinin zaman alacağını da sözlerine ekledi.
 

Similar threads