Antik Mısır'da Bozulmamış Yeni Bir Mezar Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Qubbet El-Hawa’nın Batı Aswan bölgesinde İspanyol Arkeoloji Ekibi, 2. Sarenput’un en önemli valilerinden birinin kardeşine ait olan sağlam (bozulmamış, yağmalanmamış) bir mezar keşfetti.


Antik Mısır Eserler Dairesi Başkanı Mahmoud Afifi, mezar odasının keşfi için içerisinde bulunan tarihi zenginliklerin yanında iktidara yakın bireylerin yaşamı ve ölüm gelenekleri açısında önemli olduğunu belirtti.
Aswan Antik Eserler Genel Müdürü Nasr Salama, keşifteki 2 adet sedir tabut, çanak çömlek ve günlük hayat sahnelerini temsil eden ahşap modellemelerden oluşan cenaze eşyalarının eşsiz olduğunu söyledi.

Jalen Üniversitesi’nden İspanyol ekibin başkanı Alejandro Jiménez-Serrano, güzel bir maske ve yaka ile çok renkli bir kartonaj ile kaplı bir mumyanın daha keşfedildiğini ancak bu mumyanın halen araştırıldığını belirtti.

Tabutlardaki yazılarda sırasıyla ölenlerin isimleri var. Sırasıyla annesi ve babası kardeşlerin imsileri yazmaktadır.

Antik mezar 12. Hanedan döneminde Elepanitine’deki yönetici ailelerin daha önceki bulgularına daha fazla veri ekledi ve bu konuda önemli bir katkı sağladı. Bu kadar çok sayıdaki birey ve 3800 yılı aşkın bir süredir bozulmamış olması dönemin üst sınıfının Mısır’da nasıl bir yaşam sürdüğüne dair koşulları incelemek adına önemli fırsatlar sunmaktadır.
 

Similar threads