Haberler Antandros Antik Kenti Kazıları Haber ve Gelişmeler

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Antandros Antik Kenti 2017 Arkeoloji Kazıları BaşladıAntandros Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yağız: Bu sene biz nekropolis alanında ve yamaç evde kazılarımızı sürdüreceğiz. Özellikle yamaç evde geçen sene açığa çıkarmış olduğumuz dükkanlarda kazılar yapmayı planlıyoruz

Balıkesir'in Edremit ilçesinde mozaikleriyle ünlü Antandros Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazıların 18. dönemi başladı.

Antandros arkeoloji kazı çalışmaları, Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığında Altınoluk Kırsal Mahallesi’nde bulunan Antandros Kenti'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ege Üniversitesi tarafından Edremit Belediyesinin desteğiyle yürütülüyor.

Kazı çalışmalarının, eylül ayının ilk haftasına kadar sürmesi planlanıyor.

Kazı Başkan Yardımcısı Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kahraman Yağız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarının 17 yıldır aralıksız sürdürüldüğünü ve 18. döneme başladıklarını belirtti.

Yağız, "Bu sene biz nekropolis alanında ve yamaç evde kazılarımızı sürdüreceğiz. Özellikle yamaç evde geçen sene açığa çıkarmış olduğumuz dükkanlarda kazılar yapmayı planlıyoruz. O noktada bir çalışmamız olacak. Nekropol alanında ise hem doğusunda hem de güneyinde kazıları sürdürüp nekropolisin yayılım alanını ortaya çıkarmaya çalışacağız." dedi.

Ödenek olması halinde kazıların eylül ayının ilk haftasına kadar sürmesinin planlandığını aktaran Yağız, aralarında restoratör ve genetikçilerin de bulunduğu 35 kişilik bir ekiple kazı çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

- Antandros Antik Kenti

Mozaikleriyle ünlü, Kaletaşı tepesinin batı yamaçlarında yer alan antik şehirdeki arkeolojik buluntular MÖ 7-8. yüzyıla kadar uzanıyor.

Kazılar sırasında Roma dönemine ait mozaiklerle bezenmiş bir villaya, kanalizasyon ağına, dükkanlara ve pek çok lahde rastlanan antik kentin adının, Troia savaşı sırasında da geçtiği biliniyor.
 

Orion

Site Başkanı
Staff member
#2
Balıkesir'in antik Yunan kentinde bulunan antik Antendros antik kentindeki araştırmacılar, 2500 yıllık bir lahitte bir çok insan eserinin yanı sıra bir kadının ve erkeğin kalıntılarını keşfettiler.


Ege Üniversitesi'nden proje lideri Prof. Dr. Gürcan Polat'ın yaptığı bir açıklamaya göre, 10 Temmuz'da başlayan kazılar, 5. Yüzyıl lahitlerine ışık tuttu. "Kemikler büyük ihtimalle aynı aileden insanlara aitti" dedi.

Araştırmacılar ayrıca Atina'dan ithal edilen eski bir kasede, iki kil amforaya ve iki strigene (eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından deriden ter ve kiri sıyırmak için kullanılan bir kazıyıcıya benzeyen bir araç) keşfettiler.

Antandros Antik Kenti, Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulmuştur. Sahadaki yüzey kazıları 2000 yılında başlamıştı.​
 

Similar threads