Haberler Amintas Kaya Mezarları Turistlere Tanıtılıyor

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#1
Amintas Kaya Mezarları Turistlere Tanıtılıyor

Likya Uygarlığının hüküm sürdüğü Muğla'nın Fethiye ilçesinde M.Ö. 5.yy'dan kalma Amintas Kral Mezarları, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini cezbediyor.

fethiye-tatil-turları-amintas-kaya-mezarı.jpg


Tatil için Fethiye'yi tercih eden turistler, çeşitli turlarla ilçenin tarihi yerlerini geziyor. İşte bu yerlerin en görkemlisi olan Amintas Kral Mezarları (Herpamiasoğlu Amintas) turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Bu görkemli yapıyı görmek birazda meşakkatli doğrusu 100 den fazla basamaktan oluşan bir merdiveni tırmanarak bahsi geçen yapının bulunduğu alana ulaşılmakta. Buna rağmen bu zorluğa katlanan kişi sayısı oldukça fazla, tabi ki bu tırmanışın ardından Fethiye Körfezi ve Şövalye Adası'nın muhteşem manzarasını izlemek doğrusu bütün bu yorgunluğu alıp götürüyor.

Amintas kral mezarlarını ziyarete gelen misafirlere mu mezarların tarihinden bahsediliyor.Gezi turuna katılım gösteren ziyaretçilere Serpil İrdem rehberlik yapıyor. İrdem, ''turlarla gelen yerli ve yabancı misafirlere bölgeyi tanıtarak buraya ilgiyi artırmaya çalıştıklarını'' ifade etti.

Turun en ilgi çeken yerinin geçmişi M.Ö.5. yy'a uzanan Amintas Kral Mezarı olduğunu dile getiren İrdem, ''kral mezarlarının yabancılar kadar yerli turistlerin de ilgisini çektiğini'' sözlerine ekledi.

amintas.jpg


İrdem, Fethiye'ye yerleşerek yaşayan çok sayıda İngiliz olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"İngilizler bu bölgeyi çok seviyor. Ziyaret amaçlı gelenler de kral mezarlarından çok etkileniyorlar. Bu bölgeden çıkan eserlerin bir çoğu İngiltere'deki British Museum'da sergilendiği için İngiliz ziyaretçiler bu eserlere çok yabancı değiller. Ayrıca, mezarların bulunduğu noktanın yüksek konumda olması Fethiye'nin şehir merkezini ve Şövalye Adası'nı izlememize olanak tanıyor."

Tura iştirak eden misafirlerle Kayaköy, Saklıkent Kanyonu, Tlos Antik Kenti, ve Patara Antik Kenti'ni ziyaret ettiklerini dile getiren İrdem, amaçlarının bölgenin turizm değerlerini ve kültürel mirasını turistlere tanıtmak olduğunu ifade etti.

Fransa'dan gelerek tatil için bu bölgeyi tercih eden Jamel Moerau ise bölgenin doğal güzelliği ve kültürel mirasına hayran kaldığını dile getirdi.

Kral mezarlarının üzerine yazı yazılmasına yönelik eleştiride bulunan Moerau, "Bu kadar önemli bir eserin üzerine yazı yazılması hoş değil. Burasının iyi korunmadığını düşünüyorum. Ancak, her şeye rağmen çok güzel manzarası olan ve önemli bir uygarlıktan kalan eserleri bünyesinde barındırıyor." diye konuştu.
 

Ekli dosyalar


Üst