Haberler Amerika Çalıntı Eserleri İtalya'ya İade Etti

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Amerika Birleşik Devletleri Geçtiğimiz Perşembe günü İtalya'nın Amerikya kaçırılan ve tarihleri M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan 7 önemli eseri İtalya'ya iade etti. Eserleri en az 90.000 dolar değerinde olduğu ifade edildi.


Achelous boynuzunu tutan ve M.Ö. 3. yüzyıldan 4. yüzyıla tarihlenen ve 12.500 $ değerindeki bir Yunan bronz Herakles


İade edilen eserler M.Ö. 8. yüzyıldan kalma bir Sardunyum bronz öküz ve Sardunya bronz savaşçısı, M.Ö. 3. yüzyıldan 4. yy'a ait Yunan bronz bir Herakles ve iki keçi kafasını gösteren M.Ö. 4. yüzyıl içki bardağını ve M.Ö. 650'ye tarihlenen üzerine koçlar ve panterler bulunan, M.Ö. 430 yıllarına ait bir lir tutan bir adamla bezeli meyve tabağı ve benzeri bir şişe taşıyan bir adamı tasvir eden bir şarap sürahisi de vardı.

Antik eserlerin altısı, uluslararası antik eser ticareti ile ilgili devam etmekte olan bir soruşturma kapsamında Nisan ayında bir Manhattan galerisinde ele geçirildi. ABD yetkilileri, yedinci nesnenin Midtown Manhattan'ın bir başka yerinde farklı bir galeriden ele geçirildiğini belirti.

İtalyan bir yetkili kişi tarafından yapılan açıklamada, Eserlerin 1990'lı yıllarda, yurt dışına kaçırılmadan önce mezarlık alanlardan ve arkeolojik önemi olan yerlerden kaçak kazılar ile yapılarak çalındığını söyledda kaçak edilmeden önce, mezarlık alanlarından ve arkeolojik önemi olan yerlerden antikalar çalındığını söyledi.

Amerika'nın kültürel ve finansal sermaye yerlerinde biri olan New York, galeriler ve açık artırma evleri ile dolup taşan uluslararası sanat pazarındaki önemli bir merkezdir. Burada milyon dolarlık tarihi eserler koleksiyonerler tarafından alınıp satılmaktadır.

Manhattan bölge savcısı Cyrus Vance "Sanat galerileri, müzayede evleri, akademik kurumlar ve toplayıcılar hırsızlık ve ticaret kurallarını tanımak ve tanımlamak konusunda ihtiyatlı olmalı" dedi.

İtalya'nın New York'taki başkonsolosu Francesco Genuardi, "yedi muhteşem ve değerli nesne" ülkesine iade işlemlerinden sonra bu eserlerin müzelerde sergileneceğini belirtti.