Arkeoloji Ahlat'taki Selçuklu Mezarlığındaki Restorasyon Devam Ediyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Açık hava müzesi niteliğindeki mezarlıkta, tarihi mezar taşların üzerindeki yazıların okunması ve temizlenmesi çalışmaları devam ediyor.


Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) dünya mirası geçici listesinde yer alan tarihi Selçuklu Meydan Mezarlığında 2017 yılı kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları başladı.

Boyları 4,5 metreye varan, üzerindeki yazı ve şekillerle her biri sanat eseri özelliği taşıyan mezar taşlarındaki çalışmalar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında yürütülüyor.

Karahan, yaptığı açıklamada, bu yıl yoğun olarak tahrip olmuş mezar taşları üzerinde çalışacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle resmi olarak restorasyon, konservasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarına başladıklarını ifade eden Karahan, şöyle konuştu:

"Bu yıl tahrip olan taşlara yoğunlaşacağız. Ancak genel olarak mezarlığın tamamı üzerinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Eğik olan taşların bir çoğunu düzelttik. Şu anda yere yıkılmış 125 mezar taşı var. Bunları ödenek ve zamanımız elverdiği sürede ayağa kaldırmaya çalışacağız. Yine mezarlık alanında projelendirme ve çizim çalışmalarımız var. Taşların üzerindeki yazıların okunması ve temizlik çalışmaları devam ediyor. Mezarlık açık hava müzesi niteliğinde. Bu sebeple her türlü önemi gösteriyoruz."
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda yeni mezar taşları ortaya çıkarıldı. Mezar taşında daha önce görülemeyen sonsuzluk motiflerine rastlandı.Prof. Dr. Karahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede yaptıkları arkeoloji çalışmalarda, depremlerin izlerini taşıyan yeni mezar taşlarıyla karşılaştıklarını söyledi.Bu bölgenin bir özelliği olduğunu vurgulayan Karahan, "El Biruni'nin bize aktardığına göre, burada büyük bir depremin etkisiyle çok sayıda insanın öldüğünü tahmin ediyoruz. Burada çok fazla çocuk mezarına da rastladık. Bu yüzden toplu bir ölümün olduğunu düşünüyoruz. Tarihlerin deprem yılıyla çakışmasından dolayı da bu kanıya varıyoruz." dedi.Karahan, çalışmalarda, bir hafıza ait mezar taşının da tespit edildiğini kaydetti.Yeni mezar taşlarında farklı figürlerle karşılaştıklarını anlatan Karahan, "Sandukalarda şimdiye kadar görmediğimiz sonsuzluk motiflerine denk geldik. Tabii şimdi daha işin başındayız. Şu ana kadar 40-50, belki 60 taş ortaya çıkardık. Bu yıl hava şartları müsaade ederse 100'e ulaşmayı hedefliyoruz. Bunlar yeni çıkan mezar taşları." diye konuştu.

Dünyanın en büyük İslam mezarlığı olarak bilinen Selçuklu Meydan Mezarlığı, bölgenin önemli turizm destinasyonları arasında yer alıyor. "Kubbet-ül İslam" olarak adlandırılan Ahlat'ta, 210 dekarlık alana sahip mezarlıktaki 8 bin 169 mezar taşı, üzerlerindeki işlemelerle ziyaretçilerden ilgi görüyor.

 

Similar threads