Arkeoloji Afyon'da Bulunan Tabletin Sırları Çözüldü

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Tabletin Bulunması ve Yapılan Araştırmalar Hakkında Özet:

Afyonkarahisar'da Luvilerden söz eden 3 bin 200 yıllık tabletin sırrının çözülmesi üzerine harekete geçen İhsaniye Kaymakamı ve Afyonkarahisar Arkeoloji Müze Müdürü keşif çalışması yaptı.


Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı Beyköy köyünde 1878 yılında tespit edilen ve Luvi dilinde yazılan tabletin yerinin bulunması için keşif çalışması yapıldı.

Beyköy'de 1878 yılında tespit edildikten sonra Fransız arkeolog George Perrot tarafından bir kağıda kopyalanan ve bu kopyası İngiliz tarihçi ve arkeolog James Melaart'ın evinde 2012 yılında bulunan tabletteki yazıların sırrı çözüldü.

Yaklaşık 3 bin 200 yıl önce taş yazıta kazınan hiyelogrif yazılarının sırrının çözülmesinin ardından, yetkililer İhsaniye ilçesine bağlı Beyköy köyünde keşfedilen bu tabletin bulunması için harekete geçti.

İhsaniye Kaymakamı Alper Taş ve Afyonkarahisar Arkeoloji Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, bölgeye gelerek keşif çalışması yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, medyada yer alan haberler üzerine Müze Müdürü başta olmak üzere bir ekip görevlendirdiklerini belirtti.

Bugün yerinde bir inceleme yaptıklarını ifade eden Narlı, "Yer tespiti ve çevresiyle ilgili çalışmadan sonra daha önceki yapılan yüzey araştırmaları ve tarihsel veriler de dikkate alınarak konu araştırılmaya devam edilecek. Gelişmeler çerçevesinde basınımız bilgilendirilecek." dedi.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Afyonkarahisar’da bulunan 3300 yıllık taş tabletler 139 yıl sonra deşifre edildi: Truva prensi ve Deniz İnsanları

Truva’dan Muksus adı verilen bir prensin başını çektiği askeri operasyon sonrası Mira adlı güçlü bir krallığın yükselişini anlatan yazıt, günümüz bilim insanlarının konfederasyon olarak tanımladığı “Deniz İnsanları”nın Ortadoğu’daki şehirleri ve uygarlıkları harabeye çevirdiği zamanları anlatıyor.

Afyonkarahisar yakınlarında 1878’de bulunan Luvi dilindeki antik yazıt ilk kez deşifre edildi. Belgelerde geçen ‘gizemli deniz insanları’nın Anadolu’nun yerli halkları olduğunu ortaya koydu.


Afyonkarahisar'da 1878 yılında bulunan taş yazıt Akdeniz arkeolojisinin en büyük gizemlerinden birine ışık tuttu.

Independent gazetesinin haberine göre arkeologlar 3 bin 200 yıl önce taş yazıta kazınan hiyelogrif yazıları çözmeyi başardı. Yazıt Bronz Çağı'ndan kalan en eski yazıları içeriyor.

Kireçtaşına işlenmiş yazıların ilk çevirilerinde Bronz Çağı'nın güçlü ve ileri medeniyetleri hakkında bilgiler yer alıyor.

10 metre uzunluğundaki taş levhaya antik Luvi dilinde yazılan yazılara göre Batı Anadolu'daki krallıkların birleşik donanmaları Doğu Akdeniz'de sahil kentlerine baskın düzenledi.

Yazıtta bu gemicilik konfederasyonuna ait yağmacı güçler tarihçilere göre yeni doğan Bronz Çağı medeniyetlerinin çökmelerinde rol oynadı.

Araştırmacılar yazıtın Bronz Çağı krallığı Mira kralı Kupanta-Kurunta'nın emriyle Milattan Önce 1190 yılında hazırlandığına inanıyor.

Metinde Mira krallığının yanısıra diğer Anadolu medeniyetlerinin antik Mısır'ı ve Doğu Akdeniz'deki diğer bölgeleri Bronz Çağı'nın bitişinden önce işgal ettiği belirtiliyor.

Arkeologlar Millattan Önce 1200 civarında büyük medeniyetlerin ani ve kontrol edilemez çöküşünün arkasında deniz saldırıları olduğunu bir süredir düşünüyordu. Ancak bu saldırıları düzenleyenlerin kimliği ve kökeni bilinmiyordu. Bunlara "Truvalı Deniz Halkı" adını veren arkeologlar bu gizemi yüzyıllar boyunca çözememişti.

Yeni bulgulara İsviçre ve Hollandalı arkeologlardan oluşan bir ekip ulaştı.

Dünyada antik Luvi dilini okuyabilen 20 kişiden biri olan Dr. Fred Woudhuizen yazıları çevirdi.Yazıt cami temelinde inşaat malzemesi olarak kullanılmıştı
35 cm yüksekliğinde taş levha Afyonkarahisar'a bağlı Beyköy köyünde 1878 yılında bulunmuştu. Fransız arkeolog George Perrot yazıları bir kağıda kopyaladıktan sonra köylüler yazıtı bir caminin temelinde inşaat malzemesi olarak kullanmıştı.

Yazıtın kopyası İngiliz tarihçisi James Melaart'ın evinde 2012 yılında bulundu. Mellaart ölünce oğlu yazıtın örneğini Luvi Çalışmaları vakfında Dr. Eberhard Zangger'e yolladı.

Hollandalı dil bilimci ve Luvi dili uzmanı Zangger yazıtın "Anadolu'daki yaşayan Luvilerin "Deniz İnsanları" olarak adlandırılan grupların baskınlarına destek verdiğini ve Doğu Akdeniz'de Bronz Çağı'nın böylece sonlandığını" anlattığını söyledi.

Vakıf "Akdeniz arkeolojisinin en büyük gizemlerinden biri böylece çözülmüş oldu" dedi.

Yazıtın çevirisi ve araştırmacıların bulguları Aralık ayında bilimsel arkeoloji dergisinde ve bir kitapta yayımlanacak.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#3
Caminin yapımında kullanılmış tablet sağlam mıdır? Köy muhtarı yeni ve köylüler yeni cami yapılırsa burada arkeolojik kazı yapılabilir şeklinde basına beyanat vermişler.

Köy Muhtarı Bahattin Devrim, “Caminin tabelasında yapım tarihi 1922 yazıyor ama daha eski bir geçmişi ile ilgili de köyün yaşlıları yenilendiğini söylüyor. Caminin yapımı daha eski olabilir. Caminin yapımında, inşaatında ne kullanıldığı konusunda hiçbir bilgimiz yok. Arkeolojik kazı yapılacağı yönünde bir bilgi almadık. Burada arkeolojik kazı yapılırsa önce yeni bir cami isteriz. Daha sonra çalışmalara izin veririz, halkın mağdur kalmaması için. Bizim isteğimizi yerine getirirlerse biz de kazı çalışmasına destek veririz. Bununla ilgili daha önce herhangi bir arkeolojik kazı yapılacağı yönünde bir bilgi gelmedi.” diyor.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#4
Yazıtı korumak için kamera taktırılmış, İnşallah kameralar sizi kurtarır. Bizim ülkemizde kamera güvenlik önlemi değil ancak suçlu bulmaya yarar.

Haber şöyle...
Geçtiğimiz Ekim ayında tabletin bulunmasının hemen ardından İhsaniye Kaymakamı Alper Taş ve Afyonkarahisar Arkeoloji Müze Müdürü Mevlüt Üyümez bölgeye gelerek keşif yaparken ayrıca bölgede arkeolojik kazı çalışmasının da başlatılacağı kaydedilmişti.

Ekim ayından beri köyde herhangi bir kazı çalışmasının yapılmadığını ifade eden Beyköy Köy Muhtarı Bahattin Devrim, tabletin yerinin tespitinin ardından bölgede yapılan keşif çalışması sonrasında herhangi bir hareketliliğinin yaşanmadığını aktardı. Devrim, “O günden sonra gelen giden olmadı. Sadece jandarma emniyetinin alınmasını söyledi. Jandarma ‘kamera takın herhangi bir saldırı olmasın’ dedi. Biz de yaptık kamera taktırdık. Şu anda cami kameralar ile kontrol altında. Cami kameralar ile izleniyor” dedi.
 

Similar threads