Arkeoloji Adıyaman'da Girişinde Kadın Kabartması Bulunan Kaya Mezara Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Adıyaman'da Perre Antik Kenti'ndeki mezar yapılarından oldukça farklı Roma dönemine tarihlenen, girişine kayaya oturur vaziyette kadın kabartması işlenmiş oda şeklindeki kaya mezar keşfedildi.

1542655474211.png
Adıyaman'ın Gerger ilçesinde Roma dönemine ait kayadan oyma mezar yapısı bulundu.

Müze Müdürü Mehmet Alkan, ilçeye bağlı Kesertaşı köyündeki arazi çalışmaları sırasında rastladığı oda şeklindeki mezar yapısında incelemelerde bulundu.

1542655486646.png


Alkan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, küçük bir oda şeklindeki mezar yapısının girişinde kadın kabartması bulunduğunu, bu yönüyle de kent merkezinde yer alan Perre Antik Kenti'ndeki mezar yapılarından ayrıldığını aktardı.

1542655497792.png


Kabartmanın yanında da 10 satırlık yazıt yer aldığını dile getiren Alkan, "Kayaya oturur vaziyette işlenen kadın kabartması 1 metre uzunluğunda ve 45 santimetre genişliğinde. Kabartmanın yanındaki yazıtta ise 'Ebeveynleri, Hieronymos ve Laodike'nin oğlu olan ve 23 yaşında ölen, anne-baba sevgisi dolu Avidius Antiokhos'un hatırası için onurlandırdılar.' ifadesi yer alıyor." diye konuştu.

Alkan, Roma dönemine ait mezar yapısının tescil edilmesi için çalışmaları başlattıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Kemal Karagöz - AA
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#3
Böylesine büyük bir yerin yeni keşvedilme olasılığı az düşük. Yıllar önce soyulmuşturda yetkililer tarafından yeni keşfedilmiştir. :mad::(
 

Üst