Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler Adıyaman'da 2 Kardeş Tarlada Mozaik Buldu

Konu, 'Tarihi Eser Çalıntı ve İade Haberleri' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  858
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, milattan sonra 4. yüzyıldan kalma mozaik yapı bulundu. Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologlar tarafından yapılan açıklamaya göre mozaiklerin yaklaşık 1600 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

  Elde edilen bilgilere göre Gölbaşı ilçesine bağlı Çakmak Mahallesi'nde, tarlalarında çalışma yapan Kemal ve Mehmet A. kardeşler, Roma dönemine ait mozaik yapı buldu.

  [​IMG]

  Kardeşlerin durumu jandarmaya bildirmesi üzerine ekipler, tarlaya gelerek inceleme yaptı.

  [​IMG]

  İncelemenin ardından mozaik yapı Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologlar tarafından yapının yaklaşık 1600 yıllık olduğu belirlendi.
   
 2. Kappadox

  Kappadox ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  156
  Beğenilen Mesajlar:
  27
  Gölbaşı'nın Çakmak Mahallesi'nde Kemal ve Mehmet A. kardeşler tarlada çalışma yaparken buldukları Roma dönemine ait mozaik yapı, Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından koruma altına alındı.

  [​IMG]

  Mozaik yapı, toprağın altına tekrar gömülerek etrafı güvenlik şeridi ile çevrildi. Bu arada güvenlik korucularının 24 saat boyunca mozaik yapı etrafında nöbet tuttukları öğrenildi.

  [​IMG]


  [​IMG]

  Mozaik yapının bulunmasıyla Harmanlı beldesinin turizme kazandırılmasını umut ettiklerini dile getiren Değirmenci, "Kültür ve Turizm Bakanlığından gelecek ekibinin incelemesini bekliyoruz. İncelemenin ardından mozaik yapı tekrar gün yüzüne çıkarılacaktır." diye konuştu.

  [​IMG]

  Bakalım nasıl gelişmeler olacak yani tutulan nöbetler umarım layıkı ile yerine getirilir. Yoksa sonunun ne olacağı şimdiden belli gibi.
   
 3. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  858
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Yabancı bir web sitesinden bulduğum ve mozaiklerin ıslatılarak fotoğraflanmış hali. Görüntü daha net ve uzaktan çekilmiş ama mozaikteki detaylar belirgin.

  [​IMG]
   
 4. aysun35

  aysun35 ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  159
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Bölge arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. Öte yandan, buradaki mozaik yerinde korunamayacağı, eserin Adıyaman Müze Müdürlüğü denetiminde, konunun uzmanlarınca kaldırılarak taşınmasında sakınca olmadığına karar verildiği açıklandı.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş