Haberler Adıyaman'da 2 Kardeş Tarlada Mozaik Buldu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, milattan sonra 4. yüzyıldan kalma mozaik yapı bulundu. Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologlar tarafından yapılan açıklamaya göre mozaiklerin yaklaşık 1600 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Elde edilen bilgilere göre Gölbaşı ilçesine bağlı Çakmak Mahallesi'nde, tarlalarında çalışma yapan Kemal ve Mehmet A. kardeşler, Roma dönemine ait mozaik yapı buldu.Kardeşlerin durumu jandarmaya bildirmesi üzerine ekipler, tarlaya gelerek inceleme yaptı.İncelemenin ardından mozaik yapı Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologlar tarafından yapının yaklaşık 1600 yıllık olduğu belirlendi.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Gölbaşı'nın Çakmak Mahallesi'nde Kemal ve Mehmet A. kardeşler tarlada çalışma yaparken buldukları Roma dönemine ait mozaik yapı, Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından koruma altına alındı.Mozaik yapı, toprağın altına tekrar gömülerek etrafı güvenlik şeridi ile çevrildi. Bu arada güvenlik korucularının 24 saat boyunca mozaik yapı etrafında nöbet tuttukları öğrenildi.


Mozaik yapının bulunmasıyla Harmanlı beldesinin turizme kazandırılmasını umut ettiklerini dile getiren Değirmenci, "Kültür ve Turizm Bakanlığından gelecek ekibinin incelemesini bekliyoruz. İncelemenin ardından mozaik yapı tekrar gün yüzüne çıkarılacaktır." diye konuştu.Bakalım nasıl gelişmeler olacak yani tutulan nöbetler umarım layıkı ile yerine getirilir. Yoksa sonunun ne olacağı şimdiden belli gibi.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#3
Yabancı bir web sitesinden bulduğum ve mozaiklerin ıslatılarak fotoğraflanmış hali. Görüntü daha net ve uzaktan çekilmiş ama mozaikteki detaylar belirgin.

 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
Bölge arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. Öte yandan, buradaki mozaik yerinde korunamayacağı, eserin Adıyaman Müze Müdürlüğü denetiminde, konunun uzmanlarınca kaldırılarak taşınmasında sakınca olmadığına karar verildiği açıklandı.