Arkeoloji Abu Dabi'de 7500 Yıllık Taş Devri Evi Gün Yüzüne Çıkartılıyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Arkeologlar tarafından Körfez bölgesinde ender olarak tabir edilebilecek bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş 3 odalı bir ev şeklindeki yapıyı gün yüzüne çıkarmak için çalışma başlattı, yapının 7500 yıllık olduğu tahmin ediliyor.


Ev bir zamanlar bölgenin en büyük Taş Devri yerleşim alanlarından olan Abu Dabi (Abu Dhabi) kıyısındaki Marawah Adasında bulunuyor. 7500 yıllık olduğu radyo karbon testi ile kanıtlanmış olan evin bu dönemde yani Taş Devrinde oması çok sıra dışı ve şaşırtıcı. Yapı bölgede başka bir eşi olması bakımından da oldukça ilginçtir.

Bölgede irili ufaklı 7 höyük alanı bulunuyor. Buralarda yapılacak kazılar ve elde edilen buluntular erken dönem Taş Devri insanların hayat tarzının neye benzediği konusunda ip uçları verecek.


Kazıda ele elde edilen en önemli bulgu ise Irak'tan geldiği düşünülen süslü bir seramik kavanozdur. Bu kanıt erken dönemde deniz ticaretinin olduğun bir göstergesidir. Marawah kazıları yavaş ve zahmetli bir kazı süreci olduğundan ve her şeyin 1 milimetrelik eleklerden geçirileceği için uzun yıllar devam edeceğe benziyor.
 

Similar threads