Haberler ABD'den Çingene Kız Mozaiğinin Parçaları İsteniyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
'Çingene Kızı' mozaiğinin ABD'ye kaçırılan parçalarının Türkiye'ye getirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Zeugma Antik Kenti´nde bulunduğu günden itibaren Gaziantep´in simgesi haline gelen "Çingene Kızı" mozaiğinin ABD´ye kaçırılan parçalarının Türkiye´ye getirilmesi için çalışma başlatıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şu anda ABD´deki bir üniversitenin sanat merkezinde sergilenen parçaların ait olduğu yere getirilmesi için Dışişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin: "İnanıyorum ki bu çalışmaların sonunda Çingene Kızı mozaiğinin devamı yuvasına dönecektir" dedi.


Zeugma Antik Kenti'nde bulunduğu günden itibaren Gaziantep'in simgesi haline gelen "Çingene Kızı" mozaiğinin ABD'ye kaçırılan parçalarının Türkiye'ye getirilmesi için girişimlerde bulunuldu.

Dağınık saçları, çıkık elmacık kemiği ve dolgun yüzüyle dikkati çeken "Çingene Kızı" mozaiği, 30 bin metrekarelik Zeugma Mozaik Müzesi'nin en önemli sanat eserleri arasında yer alıyor.

"Çingene Kızı" eseri, Zeugma Antik Kenti'nde ortaya çıkarıldığı günden bugüne adeta Gaziantep'in tanıtım yüzü oldu.

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin bu önemli değerinin, kaçakçılar tarafından çalınarak satılan ve şu anda ABD'nin Ohio Eyaleti'ndeki Bowling Green Devlet Üniversitesinin Wolfe Sanat Merkezi'nde sergilenen eksik parçalarının ait olduğu yere getirilmesi için girişimlerde bulundu.

Çalışmayla, "Çingene Kızı" mozaiğinin eksik parçalarına kavuşması ve böylece kentin turizmine katkı sağlanması hedefleniyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, Zeugma Mozaik Müzesi'nin, alanında dünyanın en güçlü müzesi olduğunu belirtti.

Şahin, Fırat Nehri kıyısında kurulan Zeugma Antik Kenti'nin, dolayısıyla Gaziantep'in simgesi haline gelen "Çingene Kızı" mozaiğinin, tarihi yerleşim birimindeki bir villanın yemek odasının tabanındaki birçok bölümü tahrip edilmiş mozaiğin parçası olduğunu anımsattı.

Üzerine düşen sütunun kaldırılmasıyla bulunan mozaiğin, Zeugma ve Gaziantep'in tanıtımına katkı sağladığına dikkati çeken Şahin, "Avrupa'nın simgesel olarak gördüğü Mona Lisası, bizim de Çingene Kızımız var. Tabloya baktığınız zaman Çingene Kızı'nın olduğu bölümün 4'te 3'ü yok. Çingene Kızı mozaiğinin geri kalan bölümü de ABD'de bir üniversitede. Buradan kaçıran kaçakçılar, ABD'de bunu üniversiteye satıyorlar. Onlar da bunu yer mozaiği olarak kullanıyor." diye konuştu.

- "Lobi çalışması da başlatıldı"

Bunu öğrendikten sonra Dışişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıkları nezdinde mozaikle ilgili girişimlerde bulunduklarını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Üniversiteden, bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için yardımcı olabileceklerini söylediler. Müze olmayınca biraz daha işimiz kolay oluyor. Bir de uluslararası hukuka göre zaten bunu bize göndermek zorundalar. Bir taraftan hukuki boyutu bir taraftan da işin karşılıklı diyalog boyutunu götürüyoruz. ONE Derneği çatısı altında Demet Sabancı ve ekibi, sivilden üniversiteyle iletişime geçiyor. Buraya getirilmesiyle ilgili lobi çalışmasını başlattılar. Bizler de bakanlıktan bakanlığa, yerelden yerele uluslararası hukuka uygun bir şekilde çalışmayı başlattık."

Uluslararası bir toplantı için ABD'ye giden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e de konuyu ilettiklerini belirten Şahin, "Kendisi de gerekli görüşmeleri yapacağını söyledi. İnanıyorum ki bu çalışmaların sonunda Çingene Kızı mozaiğinin devamı yuvasına dönecektir, kendi yuvasında yerini alacaktır, hak ettiği yeri alacaktır. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Şahin, Türkiye'nin pek çok tarihi eserinin eskiden yurt dışına kaçırıldığına dikkati çekerek, "Bizim birçok eserimiz Avrupa'nın, ABD'nin müzelerinde. ABD ve Avrupa'dan Anadolu'ya ait eserler getirilmiş olsa orada müze falan kalmayacak. Bu kadar çok hazinemiz, kültürel mirasımız maalesef orada. Artık toplum bilinçlendi, kültürel miras olduğunu, bizim için petrol, maden kadar değerli olduğu bilincine ulaştı. Bu eserlerin kıymetini biliyoruz. Çingene Kızı mozaiğinin geri kalan kısımları evine dönecektir." diye konuştu.

Kaynak: AA
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
1960'lı yıllarda Zeugma ören yerinde gerçekleştirilen kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan ve 1965'te Bowling Green Üniversitesince 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten beri üniversitedeki bir sanat merkezinin girişine üzeri cam panel örtülü bir şekilde döşenmiş olarak sergileniyor.

- İlk girişim 2012'de yapılmıştı

Bakanlık, eserlerin iadesi için ilk girişimini Şubat 2012'de yapılan tespitlerin hemen ardından Dışişleri Bakanlığı kanalıyla yapmıştı. Fakat o dönem üniversite yönetimi, eseri satın alırken ödedikleri 35 bin doların 2012 kurlarıyla 260 bin dolara denk geldiğini belirterek, bu paranın kendilerine ödenmesi şartıyla eseri iade edeceğini bildirmişti. Üniversite, ikinci seçenek olarak da her yıl 20, toplamda ise 200 Türk öğrencinin kendi bünyelerinde eğitim almasının sağlanmasını istemişti.

Bakanlık yetkilileri ise üniversitenin her iki talebini de etik açıdan doğru olmadığı için reddetmiş, üniversiteye eserleri iade ederek sergileyecekleri duyarlı davranışın eserin sergilendiği yer de dahil olmak üzere tüm mecralarda tanıtılacağı sözünü vermişti.

- İkinci adım atıldı

Üniversitenin bu tutumu nedeniyle askıya alınan fakat Bakanlık uzmanlarınca sürekli takip edilen Zeugma Mozaikleri için yaklaşık bir ay önce ikinci girişimin yapıldığı öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yönetimi değişen üniversiteye Türkiye'nin Chicago Başkonsolosluğu kanalıyla Zeugma Mozaikleri'nin iade edilmesi için yeni yazı yolladı.

Yazıda Türkiye topraklarına ait olduğu net şekilde ifade edilen mozaiklerin iade edilmesi için toplantı yapılması istendi.

Türkiye, Bowling Green Üniversitesinin Zeugma Mozaikleri'ni iade etme kararını vermesi durumunda hem üniversitenin örnek tavrını uluslararası alanda anlatacak hem de Türk öğrencilerin bu üniversite hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacak.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#3
İlişkiler de gergin ki vize mahrumiyeti falan. Bakalım bu istekler nasıl sonuçlanacak merak ediyorum.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
İki ülke arasındaki siyasi kıriz bu konuda etkili olabilir. Kıriz öncesi iade umudum vardı ama bu aşamada bana biraz zor gibi geliyor.