Haberler ABD Müzesi 2. Dünya Savaşında Kaybolan Antik Mısır Stell Parçasını İade Etti

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
II. Dünya Savaşı'nın kaosunda kaybolan antik bir eser. Amerikalı bir bilim adamı Nazilere ait gizli silahların peşinde ve bir arkeolog tozlu arşivler içerisinde bir kanıt arıyor.

Indiana Jones filminindeki sahneleri aratmayacak bir hikaye… Antik Mısır’a ait değerli taş tabletin kaybolma hikayesi Alman müzesi için mutlu sonla bitiyor.


3.200 yıllık Mısırlı oyma kireç taşı steli, turkuaz seramik sır ile kaplanmış [Fotoğraf: Staatliche Museen zu Berlin,
Ägyptisches Müzesi und Papyrussammlung / Nina Loschwitz]


Aslında masal gibi hikaye Ptahmose'nin portresinin, bir stele yapıştırıldığı II. Ramesses devrinde yani 3.000 yıl önce başlıyor. Bu taş levha alışılmışın dışında bir olayı canlandırıyordu. Levha üzerinde Antik Mısır Tanrıları Osiris ve İsis’e silahı ibadet eden Ptahmose Tasvir ediyor.

Hikayemize geri dönecek olursak;
Berlin'deki Ulusal Müzeler, 1910'da İngiliz koleksiyonundan bir levha parçası satın aldı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Alman başkentinde müzeler kapatıldı ve müzelerin büyük bir kısmı havadan bombardıman nedeniyle eserlerin büyük çoğunluğu taşınmaya başladı.

Müzeleri denetleyen Prusya Kültürel Miras Vakfından Hollandalı Mısırlı uzman Nico Staring eserin, Ann Arbor'daki Michigan Üniversitesi'ndeki Kelsey Arkeoloji Müzesinin koleksiyonundaki olduğunu gördü.

Vakıf, Hollandalı asıllı bir Amerikalı bilim adamı olan Samuel Abraham Goudsmit'in 1945 yılında Almanya'daki özel bir koleksiyoncudan steli satın aldığını ve bunu Michigan müzesine bağışlamış olduğunu söyledi.

Goudsmit, gizli bir Amerikan ordusu misyonunun bilimsel başkanıydı ve Nazi Almanyası'nın bir nükleer bomba üretme çabalarını ve aynı zamanda hevesli bir amatör arkeologu araştırıyordu.

Kelsey Müzesi önümüzdeki ay Berlin'de sergilenecek steli iade etmeyi kabul etti. Prusya Kültürel Miras Vakfı başkanı Hermann Parzinger, Stelin geri dönüşünü "soylu bir jest" olarak adlandırdı.

"Şimdi, 70 yıldan sonra, Berlin Mısır Müzesi'nin kalıcı sergisinde bir kez daha yerini alacak" dedi.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
İlgili nesne M.Ö. 1250 yıllarında yapılmış bir stelin (anıtsal bir sütun ya da döşeme) üst kısmıdır. Turkuaz renkli fayans kaplanmış kalkerden oluşur. Bu sır, eşyayı özellikle değerli kılıyor çünkü Antik Mısır'daki fayans tekniği nadiren stalee uygulanmıştır.

İşin enterasan ve vahim tarafı ise Antik Mısıra ait olan bir eserin tekrar Almaya'ya Berlin Müzesine iade edilmesi.

Parçaya ait daha yakından ve detay bir görüntü...

 

Similar threads