Haberler ABD Güney Kore Kraliyet Mühürlerini İade Etti

Orion

Site Başkanı
Staff member
#1
Güney Koreli Cumhurbaşkanı Moon Jae-in,Washington'daki resmi bir ziyaretten Kore Savaşı sırasında yağmalanan iki eski kraliyet mührüyle geri dönüyor.


Güney Kore'nin Kraliçe Munjeong, Joseon Hanedanlığı kraliyet mührü [Kredi: AFP-JIJI]

1950-53 savaşı sırasında çalınan 16. ve 17. yüzyıldan kalma Joseon Hanedanlığı antikalarının geri gönderim işlemi, Güney Kore hükümetinin yıllarca süren kampanyasından sonra başarıyla sonuçlandı.

Moon, mühürleri Cuma günü Washington'da düzenlenen bir törenle aldı ve Pazar günü onlarla birlikte Güney Kore'ye gelmek üzere olduğunu bildirdi.

Konfüçyüsçülükten yola çıkarak yöneten bir felsefe geliştiren Joseon Hanedanlığı, Japonya'nın ülkeyi sömürgeleştirmesinde gelişti ve 1392-1910 yılları arasında hüküm sürdü.

Mühürlerden biri, Joseon Hanedanı'nın 11. kralının Jungjong'un üçüncü karısı Queen Munjeong'a (1501-1565) sunulmak amacıyla 1547'de yapıldı.

Diğeri, Kral Hyojong olan taç prensini anmak için 1651'de yaratılan bir yeşim taşı bloğudur.

Washington'un Güney Koreli hazinelerinden bununla birlikte 3. iade etmiş oldu. Daha önce Birleşik Devletle 2013'te, 19. yüzyılın sonlarında yapılan Kore'nin ilk para basma bloğunu geri gönderdi; Ertesi sene, dokuz kraliyet mührünü geri verdi.
 

Similar threads