Haberler 3D Yazıcı İle Antik Mısır Mumyasını Canlandırıldı

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Gelişen teknoloji ile Adli tıbbın ortak çalışması bizlerin insanlık tarihi üzerinde ki gizemleri daha net anlamamıza neden oluyor.Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi koleksiyonları arasında yer alan bir mumyalanmış kafa, denetim sırasında zarar görmüş olabileceği endişesi ile kafatasını bilgisayara ortamında taranması için üniversitenin Anotomi ve Nörobilim bölümüne gönderdi.Taramlar sorasında kafatasının çok iyi korunmuş olduğu ortaya çıktı.
Bir görüntüleme uzmanı aracılığı ile taranan kafatası üç boyutlu ortama aktarıldı ve kafatası üç boyutlu yazıcı ile yazdırıldı.
Kafatasının üzerinde yapılan incelemelerde öncelikle çene boyutu, çene açısı ve göz yuvalarının boşlukları incelendikten sonra kafatasının sahibinin tahmini 25 yaşlarında bir bayana ait olduğu tespit edilmiştir.Aynı zamanda bu araştırma da kafatasının üst kısmında ki incelmiş tabakadan dolayı yüksek anemiden ölmüş olabileceği tahmin ediliyor. Antik mısır döneminde ölümlerin büyük bir kısmı anemiden kaynaklandığı düşünülürse bunun gayet normal olduğu anlaşılmaktadır.
Meritamun adı verilen kafatasının bilgisayarlı ortamda üç boyutlu bir de görseli yapıldı ve o günün insanları hakkında bize bilgi vermekte.Bu teknik diğer üniversiteler ve araştırmalara da ışık tutmuş durumda. Bu çalışmanın akabinde bir çok araştırma üniversitesi benzer teknik ile antik çağ insanlarını canlandırmaya başlamıştır.


 

Üst