Haberler 3000 Yıllık Asur Kabartması Rekor Fiyata Satıldı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Asur sanatının en iyi örneklerinden 2 metre boyundaki rölyef Irak'ın iade isteğine rağmen New York'taki açık arttırmada 31 milyon dolara satıldı. Eser satılan en pahalı Asur dönemi eseri oldu.

Asur sanatının şimdiye kadar gün yüzüne çıkarılan en iyi örneği olarak lanse edilen eser 2 metre boyunda taşa oyulmuş, 3 bin yıllık Asur kabartması, New York’ta Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmayla 31 milyon dolara satıldı.

Eser böylece bugüne kadar bir müzayede evi tarafından satılan en pahalı Asur dönemi eseri olma rekorunu kırdı. 10 milyon dolardan satışa çıkarılan eser satışa sunulduğu fiyatı 3’e katladı.

1541270773507.png


Tarihi eseri alan kişinin kimliği açıklanmadı. Taş oyma Apkallu olarak bilinen bir tanrıyı tasvir ettiği belirtilen Asurlu kanatlı koruyucu melek habartmasının benzerleri İstanbul Arkeoloji Müzesi Şark Eserleri Salonunda sergileniyor.

Bu tür eserler, Asur kralları tarafından devasa saraylarının duvarlarını süslemek için sıklıkla kullanılıyordu.
19’uncu yüzyılda Irak’ın Musul kentindeki Nimrud Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eser, şimdiye kadar özel kişiye ait bir kütüphanede tutuluyordu.

Tarihi taş oyma, 1845’te İngiliz bir arkeolog olan Austen Henry Layard tarafından bulundu. O dönem Irak, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı ve Osmanlı yetkilileri bu ve başka birçok eserin yurtdışına çıkarılmasında sakınca görmedi.
Irak Kültür Bakanlığı uzun süredir bu eserlerin kendilerine geri verilmesini talep ediyor. IŞİD, 3 bin yıllık antik kent Nimrud’u dozerlerle yıkmıştı.
 

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#2
Osmanlı yetkilileri bu ve başka birçok eserin yurtdışına çıkarılmasında sakınca görmedi. Günümüz şartlarını düşününce, şaka gibi bir düşünce... Bilselerdi önemini yapmazlardı herhalde böyle bir hareket die düşünmek istiyo insan..:)
 

1yusuf

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#3
Dönemin şartları ve inanç değerleri içerisinde değerlendirirsek matbaya bile gevur icadı dendiğini de hatırlarsak, bunlar put kim alırsa alsın denmiş olabilir. Bu eserin getireceği turist sayısı ve parasal kazanç o milyon dolarları kısa sürede amorti edecektir. Birde bir kişinin bunu özel kolleksiyonunda tutmasının elbet bir sebebi vardır.
 

Üst