300 Yıllık Çin Hazineleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Arkeologlar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güneybatı Çin'in Sichuan Eyaletindeki bir nehrin tabanına 300 yıl önce batan 10.000'den fazla altın ve gümüş parçanın ortaya çıkarılmaya başlandığını belirtiler.


Arkeologlar, nehir yatağından değerli mücevherat ve külçeler getirdi

Sichuan Eyaleti Kültür Varlıkları ve Arkeoloji Araştırma Enstitüsü müdürü Gao Dalun, ürünlerin içinde büyük miktarda altın, gümüş ve bronz paralar ve mücevherlerin yanı sıra kılıç, bıçak ve mızrak gibi demir silahlar bulunduğunu belirtti.

Arkeologlar, altın ve gümüş kaplarda oyulmuş desenlerin hala net ve zarif bir işçilik sergilediklerini belilirtiyor.Arkeologlar nehri boşalttı ve çamurlu nehir yatağında ürün arıyorlarKaplan Heykeli Şeklinde Bir Mühür


Minjiang Nehri'nin ve şubesinin Jinjiang Nehri'nin kesiştiği yerde bulunan hazine sitesi, Sichuan Eyaletinin başkenti Chengdu'nun 50 kilometre güneyinde.


1646'da köylü ayaklanması lideri Zhang Xianzhong, hazinesini güneye aktarmaya çalışırken Ming Hanedanlığı (1368-1644) askerleri tarafından bölgede yenildiğini belirtti. Çatışma sırasında para ve eşyalarla dolu yaklaşık 1.000 tekne battı.Eserler iyi korunduğu için üzerlerinde kazınmış olan yazıtların hala okunaklı olduğu görülüyor


Altın olanların yanı sıra gümüş parçalarda bulunmaktadırKazı çalışmalarında bulunan gümüş plakalar üzerine yazıtlarKazı çalışmalarında çok sayıda sikke bulundu

Çinli bir arkeolog Wang Wei, "Nesneler savaşın yapıldığı bölgenin belirlenmesine yardımcı oldu ve bu tarihi olayın doğrudan kanıtı" dedi.

Yılın diğer aylarına nazaran kuru sezon olan Ocak ayında arama projesini başlatıldı. Gece gündüz vardiyalı olarak suyun boşaltılması için çalışıldı ve boşaltma işlemi için bir çok pompa kullanıldı. Nehir yatağının beş metre aşağısına inildiğinde arkeologlar kalıntıları bulmaya başladılar.


Arkeologlar çamurlu nehir yatağından 10,000'den fazla obje bulduKazı ekibinin üyesi, siteden çıkarılan altın eseri tutarken

Pekin Üniversitesi'nden bir arkeolog Li Boqian, "Maddeler bilim, tarih ve sanat için son derece değerlidir, Ming Hanedanı'nın siyasi, ekonomik, askeri ve sosyal hayatında araştırmalar için çok önemlidir" dedi.

Arkeologlar kazıların Nisan ayına kadar süreceğini ve ekibin daha fazla obje çıkarmayı umduğunu söyledi.