2700 Yıllık Büyük Tapınağın Restorasyonu Tamamlandı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
"Büyük Tapınak", M.Ö. 7. yüzyılda kuzey Etiyopya Yaylaları'ndaki küçük köy Yeha'da yaptırılan tapınağa verilen addır. Günümüz Yemeninde Güney Arabistan standartlarına göre Saba göçmenler tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde 14 m yükseklikte korunan tapınak, Doğu Afrika'nın en önemli kutsal yapıdandır. Yapı eski çağlarda bir yangınla hasar gördü ve onlarca yıldır çökme tehlikesi içeriyordu.


Restorasyon sonrası Yeha Büyük Tapınağı [Resimler: I. Wagner. Telif Hakkı: DAI, Orient-Abteilung]

DAI'nin Doğu Bölgesi Bölümü ve Etiyopyalı Eserler Kurulunun
bu kültür mirası anıtını korumak için, 2009 yılından bu yana Yeha bölgesinde sürdürülen bilimsel araştırmalara paralel olarak, kapsamlı restorasyon çalışmaları yürüttü. Bu çalışmalar, paslanmaz çelik bir çerçevenin kurulumunu içeriyordu Ve duvar örgüsünün sağlamlaştırılmasını kapsıyordu. Proje ayrıca yerel halkla birlikte uzmanlar tarafından yakından çalışan yerinde eğitim gibi konuları da desteklemekteydi.

Kapsamlı restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile 15 Mart 2017'de büyük bir açılışla damgasını vurdu. Artık, Etiyopya'nın bu turizm yapısı hem yerli hem de yabancı konukları ağırlayabilir.


Koruma Büyük Tapınağın duvarlarında iş görür [Kredi: I. Wagner. Telif Hakkı: DAI, Orient-Abteilung]

Açılış törenine, Kültür Mirası Araştırma ve Koruma Kurumu (ARCCH) Başkanı, Tigrai Kültür ve Turizm Bürosu (TCTB) genel müdürü Ato Yonas Desta, Ato Dawit Hailu, Milletvekili Vekili Yardımcısı Alman Büyükelçiliği, DAI Başkanı Matthias Schauer, DAI Yapı Koordinatörü üyeleri Prof. Dr. Friederike Fless ve Etiyopyalı Eserler Kurumu'nun (ARCCH ve TCTB) diğer yüksek rütbeli temsilcilerinin yanı sıra kilise ve Yeha topluluğundan temsilciler katıldı.

Yeha Büyük Tapınağı, Yemen'in Saba krallığının ana tanrısı Almaqa'ya adanmıştı. Bugün tapınak uzakk bir mesafeden görülebiliyor. Yapı malzemesi yerel kumtaşı değil, dikkatli bir şekilde düzeltilmiş beyaz kireç taşıydı ve Wuqro ocaklarından taşınmak zorundaydı, Tapınağın yaklaşık 80 km doğusundadır. Tapınak sadece bir kült yeri değil, aynı zamanda Etiyopyalı Yaylalarda M.Ö. 1. binyılın başlarında gelişmiş bir topluluk olan Di'amat'ın siyasi gücünün bir ifadesi olarak görüldü.


Modern manastır alanında Yeha Büyük Tapınağı [Kredi: Telif Hakkı: DAI, Orient-Abteilung]

Büyük Tapınak, muhtemelen 1. yüzyılın ortalarındaki bir yangınla yok edildi. 6. yüzyılda tapınağın içinde inşa edilmiş bir kilise, yapının tamamen unutulup gitmesini engelledi. Kapsamlı restorasyon çalışmalarının tamamlanması ve açılışı ile bu tarihi önem taşıyan anıt turizme tekrar kazandırılmıştır.

Proje, bölgenin kültürel koruma ve sürdürülebilir turizm gelişimi alanındaki Etiyopya ve Almanya işbirliğinin başarılı bir örneği. Ayrıca bölgedeki kültürel koruma projeleri için örnek bir pilot projedir.
 

Similar threads