2. Ramses'e Ait Olduğu Tahmin Edilen Heykeller Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Kahire'nin doğusundaki Antik Evn şehrinde meydana getirilen kazılarda iki heykel bulundu

Mısır'ın başkenti Kahire’nin doğusunda Antik Mısır krallarına ilişkin iki heykel bulunduğu ve heykellerden birinin 2. Ramses’e ait olabileceği üzerinde duruluyor.


Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid Anani, yaptığı yazılı açıklamada, Kahire’nin doğusunda Antik Evn şehrinde bulunan Ayn eş-Şems bölgesinde kazılar yapan Mısırlı ve Alman arkeologların, 2. Ramses Tapınağı'nın civarlarında, eski Mısır'ı yöneten 19’uncu aileye (M.Ö 1292 -1190) ilişik iki kral heykeli bulduğunu belirtti.

Mısır tarihi Eserler Kurumu Başkanı Mahmud Afifi ise heykellerden birinin eski Mısır’ı M.Ö. 1200 -1194 yıllarında yöneten Kral 2. Seti’ye ait olduğunu düşündüklerini ifade etti.


Kral 2. Seti’nin heykelinin 80 santimetre uzunluğundaki üst tarafının çıkarıldığına işaret eden Afifi, heykelin kireç taşından yapıldığını ve kralın yüz hatlarının çok belirgin bir şekilde günümüze kadar geldiğini dile getirdi. Afifi, 2. Ramses’e ilişkin olduğu tahmin edilen diğer heykelin ise 8 metre uzunluğunda, kuvarsit taşından yapılmış ve zaman içinde epeyce yıpranmış bulunduğunu beyan etti.

Antik Eserler Bakanı Anani, bugün Mısırlı ve Alman arkeologlardan oluşan heyetle beraber Kahire’nin El-Matariyye bölgesinde heykellerin bulunduğu Antik Evn şehrine giderek kazıların yapıldığı alanda incelemelerde bulunduğu ifade edildi.


Kaynak: AA
 

Similar threads