• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

1500 Yıllık Türk Mumyası Şaşkınlık Yarattı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Altay dağlarında yaklaşık olarak 2800 metre rakımda bulunan ve tahminlere göre bayan olma ihtimali üzerinde durulan Türk Mumyası bilim adamlarında şaşkınlık yarattı. Cinsiyet konusunda net bir şey söyleyemeyen uzmanlar bunu sebebi olarak mumyanın tamamen keçe ile sarılmış olmasını gösterdi. Sarılı olan keçe tabaka çözüldüğünde cinsiyet ile ilgili net fikirler ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

l1BBPB.jpg

Mumyayı bulan arkeologlar yanında, bir eğer, dizgin, kil vazo ahşap kase, demirden su ısıtıcısı ve tam bir at kalıntısını da gün yüzüne çıkardı. Ayrıca bu kalıntılar yanında dört farklı giyside bulunmuştur. (Uzmanlar bunun Dool isimli Moğol giysisi olduğunu belirtiyor)

Khovd Müzesi yetkililerinden B. Sukhbaatar konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu Mezar Orta Asya’da ender bulunan ve tamamı bozulmamış mezarlardan biridir. Buluntular bizlere o dönemde yaşayan Türklerin inanç ve ritüelleri hakkında somut bilgiler vermektedir. Mezarda bulunan atın kasıtlı olarak kurban edildiğini kesinlikle söyleyebiliriz.”

Mezarda Bulunan Şaşkınlık Verici Detaylar

VY228y.jpg

1- Mezar 2803 metre yükseklikte ve toprağın 3 metre aşağısındaydı. Bu durum mezarı her türlü nem ısı ve dış etkenlerden korumuştur.

2- Bulunan giysiler pamuktan yapılmıştı. (Pamuk ilginç bir detay) Giyside bulunan işlemeler sanki makinadan çıkmış gibi ince ve özenli bir şekilde yapılmış.
3- Buluntular arasında koyun yünü kullanılan malzemelerin yanında deve yününden yapılmış olanlarda vardır.

4- Ölen kişinin bayan olması tahmini, buluntular arasında ok, yay, kılıç gibi savaş araçlarının olmamasındandır.

5- Bu mumyayı değerli kalan başka bir özellik ise keçeye sarılmış olması ve ayrıca sıradan bir kişi olmasıdır. Daha önce bulanan ünlü komutan ve devlet adamlarına ait mezarlardan bu yönü ile ayrılmaktadır.

2ZvvoL.jpg
mLqqNY.jpg

o7nnqQ.jpg
 
Son düzenleme:

Üst