Arkeoloji 1500 Yıllık Lahit Parçası Tırmık Taşı Olarak Kullanıldı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Bartın'ın Sipahiler köyünde, yaklaşık bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen Roma dönemine ait lahit mezar taşı parçası bulundu.

Bartın'ın Sipahiler köyünde, yaşayan Faik Öztürk (46), yol kenarında duran taşı fark etti. Öztürk, yakından incelediği taşın tarihsel değerinin olduğunu düşünerek durumu Amasra Müze Müdürlüğü'ne bildirdi.

Taş, yetkililer tarafından ilk incelemenin ardından Amasra Müzesi'ne götürüldü.

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taşın bir ihbar üzerine bulunduğunu söyledi.Taşın incelenmesi için arkeologları görevlendirdiklerini belirten Aydın, şöyle konuştu:

"Taş, görevli arkadaşlarımızca bulunduğu yerden alınarak müzemize getirildi. İlk izlenimlerimize göre taşın mermerden büyük bir mezar parçası ve lahit parçası olduğu belli oluyor. İsa'dan sonra 4. yüzyıl Roma dönemine ait bir eser olduğunu düşünüyoruz. Eserin bulunduğu yerde önümüzdeki günlerde müze uzmanlarımız tarafından gerekli incelemeler yapılacak. Eserin kalitesi açısından böyle bir köyde bulunması bizim için ilerleyen günlerde inceleme konusu olacaktır."

Köy muhtarı Ahmet Erkenci de "Yaklaşık on yıl önce tarlada tırmık yaparken tırmığın üstüne koyduğumuz bir taştır. Tarladan çıkma bir taştır. Bir on yıldır da burada kalmaktadır." dedi.

Yalçın Çelen- AA
 

Üst