Haberler 14.000 Parça Tarihi Eser ve 8 Kişi Yakalandı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Bir havayolu hizmetleri şirketinin adının da karıştığı İstanbul merkezli 12 ildeki tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 27 kişiden 8'i tutuklanırken, aralarında fosiller, steller, taş baltalar ve heykeller gibi arkeolojik objelerin de yer aldığı 14 bin parça tarihi eser, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sergilendi.

18613.jpg


BİR KAÇ MÜZE AÇMAYA YETECEK TARİHİ ESER YAKALANDI

İstanbul merkezli 12 ilde düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 27 kişiden 8'i tutuklandı. Operasyonda yakalanan eserler İstanbul emniyet Müdürlüğünü adeta arkeoloji müzesine çevirdi.

7726_istanbul-buyuk-operasyon8-ekim2018.jpg


Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 11 Ekim'de İstanbul, Afyonkarahisar, Antalya, Muğla, Kırklareli, Gaziantep, Bartın, Niğde, Nevşehir, Bursa, Aksaray ve Konya'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 27 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.
13'ü adli kontrol, 6'sı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edilen zanlılardan 8'i tutuklanırken, 13'ü adli kontrol, 6'sı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

62539_istanbul-buyuk-operasyon1-ekim2018.jpg


Adreslerde yapılan aramalarda, ele geçirilen 14 bin parça tarihi eser, 450 bin avro, 33 bin 300 dolar ve 276 bin lira İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan yerleşkesinde basın mensuplarına sergilendi.

76432_istanbul-operasyon.jpg


Ele geçirilen eserler arasında bulunan, Grek, Roma, Bizans ve İslami döneme ait pişmiş toprak ve bronz kandiller, pişmiş toprak ve bronz heykeller, hayvan figürleri, mezar stelleri, anıt taşları, Muhtelif dönemlere ait sikkeler, 15 milyon yıl öncesine ait balık fosilleri, neolitik döneme ait taş balta uçları, tanrı heykelleri, insan figürleri ve savaş tanrısı Ares figürlü at alınlığı dikkati çekti.

Halil Demir- AA
 
Son düzenleme:

Üst