Paleontoloji 100 Milyon Yıllık Kehribarda Sıkışan Dinozor Parazitleri Bir Kan Emicinin Hikayesini Anlatıyor

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
#1
Nature Communications'da yayınlanan yeni bir makaleye göre, kehribarda kalmış ve korunmuş olan fosilleşmiş keneler, bu parazitlerin tüylü dinozorların kanını neredeyse 100 milyon yıl emildiğini gösteriyor.


99 milyon yıllık bir kehribarda bir dinozor tüyü tutan korunmuş kene.
[Fotoğraf: E. Peñalver ve diğerleri.]

99 milyon yıllık bir kehribar parçası içinde bir tüy yakalamış ve kan emen kene bulundu. Bu keşif dikkat çekicidir, çünkü parazit, kan veren canlıların fosilleri doğrudan ilişkilidir ve yeni örnek bu güne kadar bilinen en eski cinsidir.

Senaryo, Jurassic Park'ın ünlü sivrisinek-in-amber öncülünü taklit edebilir; ancak, yeni keşfedilen kene, Cretaceous döneminden (145-66 milyon yıl önce) tarihlenir ve herhangi bir dinozor oluşturma DNA'sı üretmez: Amber numunelerindeki DNA, bu kompleks molekülün kısa ömrü nedeniyle başarısız olduklarını kanıtladı.Cretaceous amber, tüylü dinozorların dünyasından, günümüz kuşlarına bir pencere açıyor. İncelenen kehribar tüy, günümüz kuş tüylerine benzemekte ve keneler ile tüylü dinozorlar arasında erken bir parazit-konakçı ilişkisinin ilk doğrudan kanıtını sunmaktadır.


Fosil keneler günümüzde yaşayan mevcut kene türleri ile karşılaştırıldı (kene 5 mm uzunluğunda)
[Fotoğraf: E. Peñalver]

Kenenin ne tür bir dinozordan beslendiği tam olarak saptanamamış olsa da tüylerin yapısından günümüz kuşlarından birine ait olmadığı kesin.

Dr. Xavier Delclòs, "Maalesef Şişen kene içindeki kan unu kompozisyonunun değerlendirilmesi mümkün değildir, çünkü kene tam reçine haline geldi ve içeriği mineral birikimi ile değiştirildi" diyor.


İspanya'nın Cabañeros Ulusal Parkı'nda çekilen kene
[Fotoğraf: E. Peñalver]

Bu bulgular bize 100 milyon yıldır modern kuşlara kadar olan süre içerisinde dinozor soyundan gelen bir çok canlının yok olmasına rağmen onlarla beslenen bir çok küçük parazit canlının günümüze kadar hayatta kalarak ve gelişerek günümüze geldiğini gösteriyor.
 
Son düzenleme:

Üst