• 23 -24 Şubat Cumayı Cumartesiye bağlayan gece 02 - 04 saatlerinde Forumumuzda güncelleme ve bakım çalışmaları yapılacaktır tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimizin anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. İyi forumlar...

İspanyada Yakınlarındaki Nekopolde Yeni Mezarlar Kazıldı

Orion

Site Başkanı
Staff member
#1
İspanya'daki Katalonya Özerk Topluluğu'nun kuzeydoğusunda yer alan L'Escala belediyesindeki Vilanera'nın eski nekropolü, Orta Neolitik döneme tarihlenen en eski arkeolojik kazılara göre daha yeni olarak tespit edilmiştir.


Vilanera'da kazılan Neolitik Çağ yerleşmesinin orta megalit yapısının görünümü
[Fotoğraf: Conselleria de Cultura]
Bir önceki kazı sezonda yarım kalan "büyük höyük" ün kazı çalışmasında, "taşlardan oluşan ikinci bir alt mezarı çevreleyen taşların üst bir halkası tarafından oluşturulan kompleks bir yapı ortaya çıkardı. Mezarın kazılan alanında dört birincil Cenaze pozisyonunda bulunan ve taşlarla kaplı mezarlar bulunmuş ve definlerin Bronz Çağa ait olduğu tespit edilmiştir. "Bronz Çağına atfedilen mezarlardan biri [Fotoğraf: Conselleria de Cultura]
Bu mezarların altında arkeologlar büyük bir çatı levhasına sahip bir megalitik bir yapı keşfetti. Bulunan Montbolo seramik parçası ise, Orta Neolitik döneme tarihlenmektedir. ( M.Ö. 4.500 civarında)


Vilanera nekropolündeki erken Demir Çağı'ndaki mezar defini [Fotoğraf: Conselleria de Cultura]

Yanan insan kalıntılarını içeren ve Demir Çağının başlangıcına tarihlenen birkaç mezarda nekropol yakınlarında kazılmıştır.