İnşaat Çalışmaları Moskova'da Taş Devri Kalıntılarını Ortaya Çıkardı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Arkeologlar kentin yaya bölgelerini yenilemek için devam eden inşaat projesi sırasında Moskova'da nadir bulunan 5.000 yıllık taş araçlarını ortaya çıkardıklarını açıkladı.


Moskova'daki sokakta bulunan Neolitik Çağ'ın bir kesicisi
[Kayank: © Moskova Belediyesi resmi web sitesi]
Bilim adamları, Sretenka Caddesi üzerindeki Neolitik Çağ'dan (M.Ö. 5.000-3.000) bir taş kesici ve Mezolitik Çağ'ın (M.Ö.7000) kazıyıcının bir parçasını Pokrovsky Bulvarı'nda keşfetti.

Moskova Kültür Mirası Departmanı Alexei Yemelyanov "Bu bulgular arkeologlar için çok önemlidir ve bu bölgelerin tarih öncesi çağlara kadar uzandığına dair teorimizi teyit ediyor" diyerek, bu alanın herhangi bir cadde ve ev inşa edilmeden çok eski insanlar tarafından yaşandığını anlıyoruz "dedi.


Moskova'da sokakta bulunan bir Mezolitik kazıyıcının bir parçası
[Kaynak: © Moskova Belediyesi web sitesi]
Her iki cisim de 16. ve 17. yüzyılın katmanlarında bulunmuş ve eserlerin tesadüfen ya da 1500 ile 1600 yılları arasında yapılan bina çalışmaları sırasında yüzeye çıktığı sonucuna varılmıştır.

Son zamanlarda Bronz Çağı'ndan iki taş eksen parçaları Zaryadye parkı çevresinde yapılan çalışmalar sırasında da bulundu.


Yakınlarda bir Moskova parkında keşfedilen iki taş ekseni parçaları
[Kredi: © Moskova Belediyesi resmi web sitesi]
Uzmanlar, bulguları inceledikten sonra Moskova'nın arkeolojisine ayrılmış sergilerde yer almak üzere bir müzeye devredilecek.