İca Taşları ( Ica Stones) - Peru

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
İca Taşları


1970 Yılında Perulu bir diş doktoru olan , Javier Cabrera Darquea Peruda ki İca bölgesinde , üzerlerine gizemli resimlerin çizildiği , andazit taşları üzerine bir makale yayınlamasıyla başlayan İca taşlarının hikayesi bölgede bir çok kazı ve araştırma çalışmalarına neden olmuştur.

İca bölgesinde , tarih öncesi yaşadığı düşünülen İca medeniyetine ait mağaralar civarında yapılan bir çok kazı sonucu , bu taşlara benzer hiç bir şey keşfedilememiştir.

Taşlar üzerindeki resimler incendiğinde , çok şaşırtıcı şekiller ile karşılaşılmıştı. İnsanlar tarafından avlanan dinozor resimleri , dinozoların avlanma resimleri , ellerinde teleskopa benzer araçlara gögü izleyen insan gravürleri, uzaylıların gök yüzünden inişi , sezeryan ile doğum gibi tasfirler oldukça şaşırtıcıydı.

Doktor Javier Cabrera , yayınladığı makalenin ardından , priamtilerin uzaylıların yapmış olduğu , insanların dinozorlar ile birlikte yaşadığı gibi bir çok konu üzerine yazıları yayınlandı ve tüm dünyaca okundu.

Bir anda fenomen haline gelen İca taşları , hiç bir bilimsel deneye de cevap vermiyordu.Karbon 14 deneyi taşlar üzerinde bir işe yaramıyordu.Radyolojik deneyler o gün şartlarında henüz gelişmediği için bütün bilim dünyası , arkeolojlar ve hazine avcıları merak içindeydi.


Doktor Javier Cabrera'in ilk bulduğum taş diyerek tanıttığı nesli tükenmiş bir balık resmi oyulmuş olan taşın , babasına bir çiftçi tarafında eli yaptığı doğum günü hediyesi olduğu ortaya çıkmasıyla işin şekli değişmeye başladı.Yaklaşık 11.000 e yakın elinde işlenmiş taş bulunan Doktor Javier Cabrera , elinde ki taşlar gerçekten antik eserler ise Peru hükümetine vermeli ve devlet müzelerinde korunması gerekiyordu.Fakat doktor büyük meblalara taşları hazine avcıları ve gelen turistlere satmaya başlayınca , Peru hükümeti hakkında tutuklama kararı çıkardı. Bu kararın üzerinden BCC ye bir açıklama yapan doktor Javier Cabrera , taşların sahte olduğunu , bir çiftlikte hayvan dışkıları ile özel bir toprak karışımının pişirilerek , üzerine eliyle çizdiği resimlerden oluşan eser olduğunu söyleyerek tutuklanmaktan kurtuldu.
Bu konuşmanın ardından bile İca taşları fenomenilğini yitirmedi. Bir hazina avcısı ekibi , yapmış oldukları kazılarda aynı şekilde ki taşların bir mezarda bulduklarını kanıtları ile sundular.Herkesin aklına doktor Javier Cabrera tutklama kararından kurtulmak için böyle bir şey demiş olabileceği ihtimali geldi ve tekrardan gündeme geldi. BBC tarafından yapılan bir belgeselde bir çiftçi olan Basilio Uschuya taşların tamamının doktr Javier Cabrer tarafına kendisinin sattını açıkladı. Nasıl taşları yaptığına kadar her şeyi açıkladı. Kendisinin kandırıldığını ve bu taşları başka amaçlar için yaptığını anlattı. Bu olaylar 1980 yılına kadar sürekli tartışıldı ve farklı farklı bilgiler , yalanlamalar , iddalar , teoremler oraya atıldı. 1996 Yılında doktor Javier Cabrera tıp mesleğini bırakarak , kendisine İca taşlarından bir sergi açtı ve büyük bir ilgi gördü. 1998 yılında ise yapılan bir araştırmada , taşların üzerindeki gravülerin birer çizgi roman ve eski yapılar üzerinde ki gravürlerin harmanlanıp hayal gücü kullanılarak yapıldığı , üzerinde kullanılan cilaların ve boyaların çok yakın zamana ait olduğu , bir mezardan çıkarılmış olan bir eser üzerinde ki aşınmaların hiç birinin görülmediği , bilimsel olarak kanıtlandı.

Günümüzde halen bu taşlar rağbet görmektedir. Özellikle ülkemizde bu konuyla iligili kaynak çok bulunmamakla birlikte , youtube gibi sitelerde gerçekten sırmış gibi ilgi çekmek için kullanılır durumadır.Yurt dışında taşların gizemli oldukların inanlarda halen mevcuttur...


 

Similar threads