Haberler Çorum'da Rastlantı Sonucu Keşfedilen Tarihi Tünel Araştırılıyor

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1

İskilip Belediyesi tarafından Kaleboğazı Mahallesi'nde yürütülen meydan ve çevre düzenleme çalışması sırasında dün, iş makinesinin tekerleğinin bir çukura düşmesi sonucu tespit edilen tünel ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Yüzeyden yaklaşık 60 santimetre derinde bulunan tünelde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Çorum Müzesi arkeologları tarafından başlatılan inceleme sürüyor.

İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, tünelin bulunduğu alanda incelemeler yaptı.

Çatma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ancak tarihi eserlerin büyük çoğunluğunun kaybolduğunu söyledi.

Yeni bulunan yapının özelliğinin yapılacak çalışma ile ortaya çıkartılacağını belirten Çatma, "Altyapı çalışmamızda ortaya çıkan bu tarihi yapı bir hamam ya da bir yer altı çarşısı olabilir. Bu tarihi yapının kesin olarak ne olduğu, uzmanların çalışmasının ardından ortaya çıkacak." dedi.

Arslan da ilk incelemede tarihi yapının Osmanlı dönemine ait olduğunu tespit ettiklerini aktardı.

Yapının zemin derinliğinin ise yaklaşık 2,5 metre olduğunu belirlediklerini anlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzden tespit kazısı ile ilgili izinlerimizi aldık ve çalışmalara başladık. İlk aşamada burada mevcut yapının üstü açılacak ve mahiyeti tespit edilecek. Bu tarihi yapının ne kadar alana yayıldığını tespit edeceğiz. Tarihi yapının mahiyetini tespit ettikten sonra kamulaştırma çalışmalarına başlayacağız ve tamamını gün yüzüne çıkartacağız."

Kemal Ceylan - AA
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Tarihi tünel sanılan yerde yapılan araştırmalarda tarihi alanın Osmanlı döneminden kalma bir dükkan olduğu ortaya çıktı. Haberin devamı ve fotoğrafları aşağı ekliyorum.Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden tespit kazısı izni alınmasının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Çorum Müzesi arkeologları tarafından başlatılan arkeolojikkazı çalışmasında, yüzeyden yaklaşık 60 santimetre derinde bulunan tarihi yapının bir bölümü ortaya çıkarıldı.

Koruma altına alınan bölgede arkeologların kazı çalışmaları devam ediyor.- Osmanlı dönemine ait 177 yıllık dükkan

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede tarihi yapının tespit edilmesinin ardından başlatılan kazı çalışmasında mevcut yapının olabildiğince ortaya çıkarıldığını söyledi.

Söz konusu yapının, Osmanlı dönemine ait olduğunu belirten Arslan, "Gerek yazma eserlerden gerekse Avrupa'dan bu bölgeye gelen seyyahların raporlarında, 1840'lı yıllarda İskilip'in nüfusunun 43 bin olduğu ve şehirde 510 dükkan, 108 adet cami, 6 adet tekke, 6 adet medrese, belediye sarayı, 5 kütüphane, pazar yeri, 18 çeşme, hanlar, 18 tabakhane, 62 değirmen, mahkeme, vergi dairesi gibi yapıların olduğu bahsediliyor. İşte bulunan tarihi yapı da bu 510 dükkandan biri." diye konuştu.

- "Proje geliştireceğiz"

"Tarihsel arka plana kapı açan bu güzel eserin günümüz insanların gündeminde tutulabilmesi ve tarihteki bu büyük mirasın küçük bir fotoğrafı olan bu eserin görülmesini sağlayacak bir proje geliştireceğiz." ifadelerini kullanan Arslan, şöyle konuştu:

"Eserin mevcut haliyle görülmesini sağlayacak aynı zamanda sokaktaki yaşama da zarar vermeyecek bir proje hazırlayacağız. Öncelikle görsel bir kaplama ile binanın üzerini bir cam zeminle kapatarak korumaya alacağız. İskilip'in şehir dokusunun bir bölümü hayatta ve korunmuş ama bir kısmı da yer altında. İşte bu tür altyapı çalışmaları sırasında açığa çıkabiliyor. Bu eser de İskilip ilçemize turizm açısından bir katkı sağlayacaktır. Eserin bulunduğu bölge, tarihi dokunun göründüğü bir sokak şekline de dönüştürülerek turizme kazandırılacaktır."Arslan, Bakanlık, Valilik ve Belediye ile yapılacak değerlendirmenin ardından ilçede kentsel dönüşüm alanı oluşturulabileceğini de sözlerine ekledi.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#3
Bu alan tarihi mezar çıktı. Çorum’un İskilip ilçesinde, belediyeye ait iş makinelerinin çevre düzenlemesi yaptığı sırada yerin altında bir çukurda bulunan ve yapılan incelemelerde daha önce Osmanlı dönemine ait dükkân olduğu tahmin edilen yapı mezar odası çıktı. Mezar odasındaki iskelet parçalarının kime ve hangi yıla ait olduğunun tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
Geçtiğimiz Aralık ayında yaklaşık 1,5 metre derinlikte bulunan mezar odasının gün yüzüne çıkarılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü uzman ekipleri tarafından yürütülen tespit kazısı çalışmaları yapılmıştı. Kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Anıtlar Yüksek Kurulu Ankara 2. Bölge Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mesut Bayat başkanlığında bir heyet ilçeye gelerek bölgede çalışma inceleme yaptı. Yapılan incelemelerde daha önce Osmanlı dönemine ait olduğu ve dükkân olduğu tahmin edilen yapının mezar odası olduğu ortaya çıktı.

İncelemeler sonunda bir açıklama yapan kurul üyelerinden Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil, “Ankara 2. Bölge Koruma Korulu olarak bölgede inceleme yaptık. Çorum Müzesi tarafından yapılan kazıda ortaya çıkan yapı erken dönem kriptalardan birisi. Kripta dediğimiz mezar odası. Mezar odasını tonoz ve giriş kısmında iki yanında girişleri var. Sembolik türbe tonoz üzerinde yer alıyor. Ama şuan ortaya çıkan bir mezar odası olduğu kesin” dedi.