Çin'de Bulunan Piramit Mezar Şaşkınlık Yarattı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Çin’deki bir inşaat alanında yapılan çalışmalarda, piramit şeklinde antik bir mezar bulundu. Araştırmacılar mezarın binlerce yıllık olabileceğini belirtiyor.

Çin’de bulunan bir inşaat alanında çalışan arkeologlar tarafından piramit biçiminde gömüt bulunmuş oldu. Gömüt yapısı, Henan eyaletinde yer edinen Zhengzhou’da, silindir şekline benzer bir mezarla birlikte bir gömüt alanında ortaya çıkarıldı.


Araştırmacılar, mezar yapısının Han Hanedanlığı’nda (MÖ. 202 – MS. 220), yani net bir ifade ile Çin’in ‘Altın Çağ’ına tarihlenebileceğini düşünüyor.

Araştırmaların sürdüğü alandaki piramit şeklindeki mezarın kime ait olduğu ve neden bu şekilde bir yapı inşaa edildiği hala sırlarını koruyor.

Çin medyası antik mezarı “Zhengzhou Piramidi” olarak adlandırdı fakat 2 metrelik mezarın Antik Mısır’daki ünlü piramitler kadar ilgi çekmesi beklenmiyor.


Piramit mezarın ortaya çıktığı bölge eskiden bir köydü. Ancak bölgeye yeni konutlar inşa etmek için çalışmalara başlanmıştı ve çalışmalar esnasında söz konusu piramit mezar bulundu.

30 metre uzunluğundaki ve 8 metre genişliğindeki gömüt yeri, mahalli halk tarafından oldukça ilginç ve büyüleyici olarak tanımlanıyor.

“Mini piramit” tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda araştırmacılar, bölgede yuvarlak planlı ve sivri çatılı bir mezarın görülmediğini söylüyor.

Henan Kültürel Miras Bölümü, bu tip mezarların Han Hanedanlığı’ndan (MÖ. 202 – MS. 220) sonra görüldüğünü ve genelde tuğlalarla yapıldığını belirtiyor ve mezarın tahminen 2000 senelik olduğunu tahmin ediyorlar.
 

Similar threads