Arkeoloji Çin'de 5.100 Yıllık Su Yolu Sistemi Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
5.000 yıl önce inşa edilmiş muazzam bir su yolu sistemi, Çin'in erken mühendislik tarihini yeniden yazılmasına neden olacak.


Uzmanların, dünyanın en büyük ve
en eski hidrolik mühendislik sistemlerinden biri dediği yüksek ve alçak barajların yanı sıra kumsal alanlarda buldular. Resimdeki Bianjiashan'ın kazılar sırasında
bulunan ahşap paylar hala korunmuş ve 'T' şekli oluşturan bir iskele görülüyor [Fotoğraf: PNAS]

Yakınlarda kazılmış olan bu baraj sistemi gizemli bir Neolitik grup olan Liangzhu topluluğu tarafından kullanıldı.

Bilinen en eski karmaşık Çin su sistemini tarihini yaklaşık 5.100 yıl önce geriye iten bu su yolu inşaatının yaklaşık on yıl sürdüğü ve 3000 kişi tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Şimdiye kadar, bilinen en eski benzer sistemler Mezopotamya bulundu ve yaklaşık 4.900 yıl öncesine tarihlenmişti.Resimde
hala dik duran tahta kalaslarla Meirendi bankasında bir yapı var.
[Fotoğraf: PNAS]
Liangzhu halkı, Çin'in doğusundaki Çin Denizi'ne akan büyük Yangtze Nehri Deltası'ndaki geniş bir alanda yaşıyordu.

Şu ana kadar 300 kadar bulunmuş olan Liangzhu topluluğu, taşkınlardan kaçınmak için nehir kıyılarında yükseltilmiş evlerde yaşıyordu.

5.300 ve 4.300 yıl önce gelişen Liangzhu, sulama sistemleri ve çeltik pilavı yetiştirme gibi gelişmiş çiftçilik tekniklerini kullanan ilk toplumlar arasındadır.


Liangzhu halkı Çin'in büyük Yangtze Nehri Deltası'nın geniş bir bölümünü işgal etti.
Gelişmiş hızlı yetiştirme tekniklerini icat etmek için bölgenin hızlı su kanallarını kullandılar. Resimde
, düğümler hala açıkça görülebilen ekip tarafından bulunan iyi korunmuş kum torbası [Fotoğraf
: PNAS]
Bu etkileyici tarımsal başarıları elde etmek için, topluluklar Yangtze Deltası çevresindeki su akışlarını dikkatle yönetmek zorunda kalacaklardı. Kültürel açıdan en büyük metropol olan Liangzhu Antik Kenti'nin sulak alanlarda özellikle bir zorunluk halini almıştı.

Zhejiang İl Kültürel Varlık ve Arkeoloji Enstitüsünden araştırmacılar, University College London'daki bir uzmanın yardımıyla, gizemli antik toplumun bu suyu nasıl kontrol ettiğini keşfetmek için yola çıktılar.

2009 ile 2013 yılları arasında dört yıllık bir projede uydu görüntüleri, uzaktan algılama verileri, arkeolojik örnekler ve coğrafi modelleme kullandılar.Resim, Liangzhu Antik Kenti'nin haritası ve yeni keşfedilen hidrolik sistemini Çin'in Yangtze
Nehri Deltası boyunca göstermektedir .
[Fotoğraf: PNAS]

Barajlar, boyutları ve ölçeği göz önüne alındığında çok hızlı bir şekilde inşa edildi. Araştırmacılar, barajları inşa etmek için binlerce emekçinin on yıl boyunca yoğun bir emek harcadığını buldu. İnşa için çok fazla kum ve çakıl gerekliydi. Bunlar nehrin doğal kanallarını takviye eden uzunluğu 29 km'den fazla uzanan kanallar, ve hendekler ağı tarafından tedarik edildi.
 

Similar threads