• 23 -24 Şubat Cumayı Cumartesiye bağlayan gece 02 - 04 saatlerinde Forumumuzda güncelleme ve bakım çalışmaları yapılacaktır tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimizin anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. İyi forumlar...

Arkeoloji Çin'de İnşaat İşçileri Moğol Ticaret Gemisinin Enkazını Buldular

Orion

Site Başkanı
Staff member
#1
Kuzey Çin'in Hebei kentinde inşaat işçileri, 700 yıl önce batmış olan Moğol ticaret gemisi buldular. Cengiz Han’ın ardılları tarafından, kimi zaman Shangdu sarayından yönetildiği döneme ait, çamur ve alüvyon altına gömülmüş gemi gün yüzüne çıkartıldı.


Kazılar Geminin gövdesi çatladığını ve buradan su alıp battığını gösterdi.
[Fotoğraf: Chinese Cultural Relics]

Yapılmakta olan bir köprünün desteklerini inşa eden işçiler, Fuyang nehri nehir yatağının 3-4 metre altındaki ahşap geminin kalıntılarını bulduğunda gemi tamamen tortu ile kaplıydı.


21 metre uzunluğundaki ahşap gemi enkazı, kabin bölmeleri,
mürettebat odaları olarak 12 bölüme ile ayrılmıştı. Kontrol odasının aynı zamanda gemi mutfağı olarak kullanıldığı anlaşıldı.
[Fotoğraf: Chinese Cultural Relics]Geminin yakınında demir bir çapa bulundu [Fotoğraf: Chinese Cultural Relics]
Mutfak olarak da kullanılan kontrol odasında ise demir pot, demir ocak, demir bir pota ve ahşap bir kesme tahtası ortaya çıkarıldı. Arkeologlar kontrol sistemine ait parçalara da rastladı. Güvertedeki kontrol odasının hemen üzerinde geminin dümen yekesi bulundu.


Enkazın içinde bulunan bir ejderha ve anka kuşu deseni kavanoz
[Fotoğraf : Chinese Cultural Relics]
Enkazın içinde demir, bronz ve altından yapılma 100'den fazla eserin yanı sıra yeşim, porselen ve kil parçaları da bulundu.


Budist inancında aydınlanmaya erişen bir "arhat" yanında oturan kaplanı gösteren figür
[Fotoğraf: Chinese Cultural Relics]
Bu buluş, dönemin Yuan Hanedanı'nın Xanadu'daki Moğol sarayının hüküm sürdüğü 1271-1368 yılları arasındaki dönemi yansıtması açısından oldukça önemlidir.


Enkazda bulunan turkuaz renkli altın küpeler [Fotoğraf: Chinese Cultural Relics]
Gemide mürettebatı ile ilgili herhangi bir iskelet kalıntısına rastlanmadı ve onlara ne olduğu konusunda bir teori üretilmedi.

Gemi enkazı Ekim 2010 ile Ocak 2011 arasında Shandong Eyalet Kültür Varlıkları ve Arkeoloji Enstitüsü'nden arkeologlar ve Heze Belediyesi Antik Anıtların Korunması Komisyonu tarafından kazıldı.

Sonuçları ile ilgili bir dergi makalesi, Çin'de Wenwu dergisinde 2016'da yayınlandı. Son zamanlarda, bu yazı İngilizce'ye çevrildi ve
Çin Kültürel Mirası dergisinde yayınlandı.