Çin’de Bir General ve Prensese Ait Kalıntılarla Dolu Mezar Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Çin’de M.S. 564 yılında gömülen bir general ve prenses eşine az rastlanır gömüt gün yüzüne çıkartıldı. Mezarda çiftin iskeletlerinin yanında bir çok heykelcik de bulundu.


Çin Kültür Varlıkları dergisinin haberine bakılırsa antik mezarda ortaya çıkarılan 105 buluntunun çoğunun toprak kap olduğunu belirten arkeologlar, renkleri hala canlı olan heykelciklerin 56 santimetre uzunlukta birçok savaşçı, deve ve davulcuları temsil ettiklerini açıkladı.

Mezarda bulunan bir kumtaşı yazıt, mezar sahipleri olan General Zhao Xin ve eşi Prenses Neé Liu çiftinin yaşamınının büyük bir bölümünü anlatıyor. Kitabede; ‘Heqing döneminin üçüncü seneninın ikinci ayın yirminci gününde beraber gömüldüler..‘ gibi ifadeler yer alıyor. Araştırmacılar bu tarihin 18 Mart 564’e denk geldiğini belirtti.

Kitabeye nazaran general ve bununla beraber vali olan Zhao Xin, 550-577 arası şimal Qi hanedanı yönetiminde vazife yaptı. Son görevinde ise, Huangniu olarak bilinen kasabadaki garnizonun generali oldu ve garnizonu zafere taşıdı. ‘Binlerce asker yaşamını kaybetti ve Zhao Xin halkıyla akın edip, düşmanı yok etti‘ diye devam eden yazıtta, prenses Neé Liu’dense doğası gereği mütevazı ve alçakgönüllü olduğu kadar köklerine saygılı, samimi, iffetli bir evlat olarak bahsediyor.


67 yaşlarında vefat eden Zhao Xin ile prenses eşinin niçin beraber gömüldükleri hali hazırda bilinmezken, kemik analizleri de hemen hemen yayınlanmadı.

Arkeologların belirttiklerine bakılırsa günümüzde Taiyuan şehrinin civarlarındaki mezar Xishan dağlarının doğu eteklerinde Fenhe nehrinin batı kenarında yer alıyor.

Konumu itibariyle sembolik değeri olabileceği düşünülen dağ için yazıtta: ‘..Dağın zirvesinin kökleri sağlamsa yeryüzünde ve gökyüzünde, güneş ve ay süresince derinliği, parlaklığı, sertliği ile sivil ve asker birbirini arar ve erkekler doğaları gereği orada olurlar..‘ yazıyor.
 

Similar threads