Kleopatra’nın Mezarı Neden Bulunamıyor

Mısırın ve dünya tarihinin en önemli kraliçelerinden birisi olan Kleopatra M.Ö. 69 yılında dünyaya gelmiştir. XII. Ptoleme’nin kızı olan Kleopatra Antik Mısır medeniyetinin son dönemlerine şahitlik etmiştir. Yaşamı ve ölümü ile tarihte iz bırakan bu kraliçe özellikle mezarı ve hikayesi ile akıllardadır.

Kleopatra’nın mezarı günümüzde halen bulunamamış ve bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. İntihar ederek öldüğü düşünülen kraliçenin yaşamı oldukça zorlu ve bir o kadarda iz bırakan cinstendir. Doğumundan sonra babasının en gözde kızı olmuş ve güzel bir eğitim alarak kendini geliştirmiştir. Tarihte en akıllı ve zeki kadınlar arasında yer olan kraliçe aynı zamanda güzelliği ile de adından bahsettirmiştir.

Kleopatra’nın Hayatı ve Mısır Yönetimi

7 farklı dili konuşabildiği ve ülkesinin yönetiminde oldukça başarılı olduğu bilinen kraliçe 12 yaşından itibaren Romalılar ile babası sayesinde iletişimde olmuştur. Bunun yanında farklı ülkeler ve ülkesinin yönetimi konusunda fikir sahibi olan kraliçe 5 kardeş içerisinde babasının en sevdiği çocuğu konumuna gelmiştir. Mısır tahtında ki büyüklerinin ölümü ile taht kendine kalan Kleopatra, ülkesinin Roma yardımları ile ayakta durduğu dönemde ülkesinin menfaatlerini korumayı başarmıştır. Kleopatra, Roma’da yönetimi eline almak isteyen Sezar işbirliği yaptı. Tarihte oldukça önemli bir yeri olan Kleopatra’nın mezarı hala bulunamasa da hakkında anlatılan hikaye ve efsaneler günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Kleopatra’nın Ölümü ve Mezarı

Mısır’ın yardımına ihtiyaç duyduğu Roma’nın yöneticisi olan Sezar ile aşk yaşayan Kleopatra bu şekilde ülkesinin korunmasını da sağlamaktaydı. Uzun yıllar bu şekilde yaşamını sürdürmüş ve Sezar’ın ölümü ile tahta geçen Marcus ile iki imparatorluğun birleşmesi konusunda kurduğu hayalleri sürdürmek istemiştir. Marcus da Sezar gibi Kleopatra’ya aşık olmuş ve onunla birlikte olmuştur. Ancak hedeflenen başarı gerçekleştirilememiştir. Marcus’un ölümü ile hedefte olan Kleopatra intihar ederek yaşamını bitirmiştir. Kleopatra’nın mezarı ve ölümü üzerinde her zaman bir sır perdesi bulunmaktadır. Günümüzde yapılan arkeolojik çalışmalarda pek sonuç vermemiş Mısır ve dünya tarihine ismini altın harflerle kazıyan bu kraliçenin mezarına ulaşılamamıştır.

Üzerinde bu kadar ayrıntılı araştırmalar yapılmasına rağmen Kleopatra’nın mezarının bulunamamış olması akıllara farklı sorular getiriyor. Kleopatra’nın mezarı ya gerçekten çok iyi gizlenmiş yada çok önceden birileri tarafından boşaltılmış ve izleri silinmiştir. Fakat uzmanlar 1. ihtimal olan çok iyi gizlendiği konusu üzerinde yoğunlaşmışlardır. Çünkü Ptolemaios krallarının hiç birinin mezarı şimdiye kadar bulunamadı ve Kleopatra’nın mezarının da bu krallara yakın bir yerde olduğu düşünülüyor.

Kleopatra’nın mezarının bulunması muhtemelen çok büyük sansasyon yaratacak. Ama onu bulabilmek için belki de krallar vadisine bakmak yerine Nil nehrinin araştırılması gibi çok farklı bir yaklaşım gerekiyor olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın