Kayseri’deki Selçuklulardan Kalma Kızıl Köşk Restore Edilecek

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Selçuklu Devleti Sultanı 1. Alaaddin Keykubad dönemine tarihlenen Kızıl Köşk’ün, restorasyona hazır hale getirildiğini duyurdu.

Büyükkılıç, yazılı açıklamasında, önemli bir Selçuklu şehri konumundaki Kayseri’de bir tarihi değeri daha gün yüzüne çıkardıklarını belirtti.

800 senelik tarihe sahibi olduğu belirlenen Kızıl Köşk’te Büyükşehir Belediyesince sürdürülen kazı çalışmasının sona erdiğini ve restorasyona projesine başladıklarını aktaran Büyükkılıç, önümüzdeki yıl yapı çevresinin düzenleneceğini, en temel yapıda restorasyon çalışmalarının başlayacağını kaydetti.


Kayseri’nin önemli bir Selçuklu şehri olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, “Şehrimizin doğusunda Haydar Bey Köşkü, kuzeyinde Hızır İlyas Köşkü, batısında Keykubadiye Sarayı ve güneyinde Kızıl Köşk bulunuyor. Bunlar bizlere Selçuklu dönemine ilişkin çok önemli bilgiler aktarıyor. Etrafı köşklerle kuşatılmış bir Selçuklu şehrinden söz ediyoruz. İnşallah bu projemizi tamamlayarak şehrin tarihine önemli katkı sunacağız.” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: AA Murat Asil

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın