İsviçre’de Büyük Roma Binası Keşfedildi

Arkeologlar, güneybatı İsviçre’de boyutları ve yapım yöntemi bölgede hiç görülmemiş bir Roma binası ortaya çıkardılar.

Yetkililer keşfi Salı günü duyurarak, Valais kantonundaki Glis’te bulunan binanın dokuz metre genişliğinde olduğu tespit edildi. Ayrıca yapının harç duvarlarına sahip olduğu görüldü. Araştırmacılar, Kuzey Galya’dan ithal edilen seramik kap parçalarına dayanarak 3. ve 5. yüzyıllar arasında inşa edildiğini tahmin ediyor.

Kazı görüntüsü, doğu duvarı ve kuzeydeki taş duvar [C: OCA]

Bölgede bu tarzda inşa edilmiş ikinci Roma yapısıdır. İlki, komşu Gamsen köyündeki küçük, kutsal bir binaydı.

Kazılar bir bina için yer altına yapılacak olan garaj yapımı sırasında ortaya çıkan yapılar neticesinde başlatılmıştı. Bu süreçte arkeologlar 800 metrekarelik bir alanda Roma döneminden kalma birkaç bina keşfettiler.

Yapılan açıklamada, “Dönem için olağanüstü büyüklükteki bu bina, kazılar için belirlenen alanın dışına taşıyor” denildi.

Kireç fırını ve duvarının görünümü [C: OCA]

Araştırmacılar,  taş duvarlara sahip 40 metrekareden fazla başka bir binanın yanı sıra;  kil, ahşap bir bina ve kireçtaşı üretimi için kullanılan bir fırını kazılmaya çalışıyor. Bu binaların küçük bir tarım ve zanaat yerleşimine ait olduğu tahmin ediliyor.

Bu son bulgu, Roma İmparatorluğu’nun bölge üzerinde büyük etkisi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Kazı başkanı, kazıları “Bu site Yukarı Valais’deki yerleşim tarihini anlamak için eksik halka olabilir”  şeklinde yorumladı.

Kaynak: Swiss Info

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın