İsveç’te Vikinglere Ait Gümüş Hazine Bulundu

Stockholm’ün Täby belediyesindeki Viggbyholm’da,  benzersiz bir kolye, bilezik ve madeni para hazinesi gün ışığına çıkarıldı.

Viking Gümüş Hazinesinin tamamı [C: Arkeologerna]

İsveç haber servislerinin bildirdiğine göre, daha önceki kazılardan sahada bir Viking köyü olduğu biliniyordu. Fakat buluntular tüm beklentileri aştı.

2019’da, Täby’de bin yıl öncesine ait bir çiftliğin izleri bulundu. Bu yılın yaz ve sonbahar aylarında, arkeologlar bölgeyi araştırmaya devam ettiler. Geç Demir Çağı ile Orta Çağ’ın başlarından kalma uzun evler ve çukur evler de dahil olmak üzere yaklaşık yirmi evin kalıntılarını bulundu. Bulunan yerde birkaç yüz yıl yaşandığı tahmin ediliyor.

Evlerden birinin çukurunda çalışan arkeolog [C: Arkeologerna]

Kazılar sırasında, içinde farklı ülkelerden sekiz gümüş kolye, bilezik ve çok sayıda sikkenin bulunduğu bir sandık ortaya çıkarıldı. Keten izleri, sikkelerin bir bez torbaya konduğunu ve daha sonra yeraltına gömüldüğünü gösteriyor. Arkeologların bu gümüş hazine kadar sağlam nesneler bulmaları alışılmadık bir durumdur. Hazinenin belirli bir konut binasına kadar izlenebilmesi, bulguyu daha da benzersiz kılıyor.

Arkeologlardan Magnus Lindberg, bulguyu “hayatta bir kez olabilecek bir olay” olarak nitelendirdi. “Bir yerde, metal detektörü çok farklı sinyaller vermeye başladı. Bu, heyecan verici bir keşfin bizi beklediğini anladığımız zamandı” dedi.

10. yüzyıla tarihlenen bir Norman sikkesi nadir buluntulardan biridir [C: Arkeologerna]

Sikkelerin birçoğu çok uzaklardan geliyor ve Viking Çağı boyunca dünyanın geri kalanıyla önemli ticaret ve savaş gibi etkileşimlere tanıklık ediyor. Madeni paralar arasında Avrupa sikkelerinin yanı sıra dirhem denilen beş Arap gümüş sikkesi de var. Avrupa gümüş sikkelerinden biri Fransa’nın Normandiya bölgesindeki Rouen şehrinden geliyor ve çok sıra dışı. Stockholm Üniversitesi’nden Profesör Jens Christian Moesgaard, sikkeleri değerlendirdi. “Muhtemelen 900’lü yıllara dayanan bu tür bir madeni para, şimdiye kadar yalnızca iki eski çizimden biliniyordu.” Şeklinde konuştu.

Bulgular arasında toplam on iki sikke bulunuyor [C: Arkeologerna]

Lindberg’e göre, sandığın gömüldüğüne ve tekrar kazıldığına dair açık işaretler var. Hazine muhtemelen son olarak 11. yüzyılda gömüldü ve bin yıl sonrasına kadar gün ışığını görmedi.

Arkeolog Maria Lingström ve Rosanna Jönis hazineyi kazıyorlar [C: Arkeologerna]

Klasik yoruma göre insanlar kargaşa zamanlarında değerli eşyalarını saklamak için gömdükleri yönündedir. Bu bulgudaki temel soru ise bu durumun burada da geçerli olup olmadığıdır.

Kolyelerden biri konservatör tarafından temizlenirken [C: Arkeologerna]

18. yüzyılın ortalarından bu yana, Stockholm ilçesinde yaklaşık 20 hazine bulundu. Bununla birlikte, bu bulguların sadece üçü profesyonel çalışma yoluyla elde edildi, geri kalanı, örneğin inşaat kazıları gibi olaylarda gelişigüzel bulundu. Bu olay arkeologlar tarafından bulunan 4. hazine olarak kayıtlara geçti.

Täby, Stockholm Bölgesinde kendi başına bir şehirdi. 2010’ların ortalarında, Büyük Stockholm ile tamamen birleşti.

Kaynak: Sputnik News

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın