İsveç’te 8400 Yıllık Köpek Kalıntıları Bulundu

Arkeologlar 01.10.2020 tarihinde, İsveç’in güneyindeki bir insan mezarında 8.400 yıldan daha uzun bir süre öncesine ait bir köpeğin kalıntılarını bulduklarını bildirdi.

Ljungaviken’de Taş Devri köpeğinin kalıntıları bulundu [Fotoğraf: Carl Persson / Blekinge Müzesi]

Blekinge Müzesi’nden osteolog Ola Magnell, Solvesborg kasabası yakınlarındaki keşifle ilgili olarak “Köpek iyi korunmuş durumda ve Taş Devri yerleşiminin ortasına gömülü olması benzersiz” dedi.

Müze proje yöneticisi Carl Persson, “deniz seviyesinde ani ve şiddetli bir yükselmenin” bölgeyi, mezar alanının korunmasına yardımcı olan çamurla doldurduğunu söyledi. Devam eden bir arkeolojik kazı, kum ve çamur katmanlarının kaldırılmasını içeriyor.

İsveçli arkeologlar, köpeğin bir kişiyle birlikte gömüldüğünü belirterek, hayatta kalanların genellikle ölülerin yanına değerli veya duygusal nesneler bıraktıklarına dikkat çekti.

Persson yaptığı açıklamada, bu tür bulguların “burada yaşayan insanlara daha yakından anlamamızı sağladığını” söyledi. “Gömülü bir köpek, keder ve kayıp gibi duygular söz konusu olduğunda, binlerce yıldır ne kadar benzer olduğumuzu gösteriyor.” Dedi.

Köpek kemikleri şuan için kazı alanından çıkartılmadı, ancak arkeologlar sonunda onları inceleme için Blekinge Müzesi’ne götürmeyi planlıyorlar.

Köpeğin bulunduğu alan, yerel yetkililerin ve arkeologların bölgede şimdiye kadar yapılmış en büyük arkeolojik kazılardan birini gerçekleştirdiği geniş bir alanın parçası.

Bölgenin Taş Devri’nde avcılar tarafından iskân edildiğine inanılıyor. Arkeologların işi bittikten sonra mezar alanına bir site kurulacak.

 

Kaynak: The Associated Press

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın