İsrailli Arkeologlar Bizans Hazinesi Buldu

Caesarea’da gizli bir hazine bulundu. Hazine İsrail Eski Eserler Kurumu tarafından yürütülen kazı ve koruma çalışmaları sırsında bulundu. Kazılar Edmond de Rothschild Vakfı sponsorluğunda yapılıyor.

Bulunan hazine madeni paralarda daha önce rastlanılmamış bir kombinasyonu içeriyor. Kazılarda daha önceki kazılarda çok iyi bilinen ve dönemin yerel para birimi olan 18 Fatımi dinarının yanı sıra 5 Bizans İmparatorluk altını bulundu.

İsrail Eski Eserler Kurumu’nda madeni para uzmanı Dr. Robert Kool tarafından yapılan açıklamada son derece nadir olan Bizans altınlarının iç bükey bir yapısı var ve Bizans İmparatoru VII.Michael Doukas’ın (1071-1079) saltanatına ait olduğu söylendi.

Kazı başkanları, İsrail Eski Eserler Dairesi’nden Dr. Peter Gendelman ve Muhammed Hatar’a göre, “Önbellekteki paralar, hazineyi şehrin Haçlıların 1101 yılında fethi ile ilişkilendirmeyi mümkün kılıyor. Şehrin ortaçağ tarihindeki dramatik olaylar. Çağdaş yazılı kaynaklara göre, Caesarea sakinlerinin çoğu, Kudüs Haçlı Krallığı kralı I. Baldwin (1100–1118) tarafından katledildi. Bunu varsaymak mantıklıdır. hazinenin sahibi ve ailesi katliamda can verdi ya da köle olarak satıldı ve bu nedenle altınlarını geri alamadı. ”

Çok yıllı Caesarea projesinin kazı ve konservasyon faaliyetinin merkezinde, şehrin antik merkezi kamu binasının etkileyici cephesi duruyor. Roma hamisi imparator Augustus ve tanrıça Roma’ya bir hediye olarak Hirodes tarafından iki bin yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilen kutsal bir bileşiğin parçasıydı. Yeni keşfedilen hazine bu bölgede bulundu.

Çok yıllı Caesarea projesinin kazı ve koruma faaliyetinin merkezinde, şehrin eski merkezi kamu binası bulunuyor. Bu bina ilk inşa edildiğinde yani iki bin yıldan fazla bir süre önce, Hirodes tarafından Roma patronu İmparator Augustus ve tanrıça Roma’ya bir saygı için yapılan kutsal bir bileşiğin parçasıydı. Yeni keşfedilen Hazine bu bölgede bulundu

Bu önemli keşif, aynı döneme ait diğer iki hazinenin bulunduğu yere yakın bulundu. İlki, altın ve gümüş takılardan oluşan bir çömlek, 1960’larda keşfedildi. İkincisi, bronz kaplardan oluşan bir koleksiyon 1990’larda bulunmuştu.

Yeni bulgu, Caesarea’nın 2.030 yıl önce kuruluşundan bu yana canlı bir liman kenti olduğu fikrini kanıtlar nitelikte.

Kaynak: İsrail Eski Eserler Kurumu

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın