İspanyol Mağaralarındaki Bizon Gravürleri, Eski Avrupa’da Ortak Bir Sanat Kültürünü Gözler Önüne Seriyor

Açık erişim dergisi PLOS ONE’da  Instituto Internacional de Investigaciones Prehistoricas’tan Diego Garate tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, Kuzey İspanya’daki mağaralarda yeni keşfedilen kaya sanatı, eski Avrupa’da yaygın olan ancak daha önce İber Yarımadası’nda bilinmeyen sanatsal bir kültürel tarzı temsil ediyor.

Aitzbitarte Mağarası III’ün (O. Rivero ve D. Garate) sağ duvarına kazınmış B.II.1 atının fotoğrafı ve izi [C: Garate ve diğerleri, 2020]

Antik insanlara ait sanatının tarihi, farklı sanatsal tarzlar ve geleneklerle karakterize edilen çeşitli kültürel kompleksleri içeriyor. 2015 yılında, kuzey İspanya’daki Aitzbitarte Tepesi’ndeki üç mağarada, daha önce İber Yarımadası’ndan bilinmeyen bir sanatsal tarzı temsil eden yeni kaya sanatı örnekleri keşfedildi. Bu çalışmada Garate ve meslektaşları, bu sanatsal stili Avrupa’daki diğerleriyle karşılaştırıyor.

Aitzbitarte mağaralarındaki sanat eseri, çoğunlukla hayvanların karakteristik boynuzları ve tümsekleriyle  (girinti çıkıntılar) tamamlanmış bizon gravürlerinden oluşur. Yazarlar, tipik olarak uygun perspektif olmadan, hayvanların boynuzlarının ve bacaklarının çizildiği belirli stile dikkat çekiyor. Uzuv çiftleri tutarlı bir şekilde “çift Y” olarak gösterilir ve bu her iki bacak da görünüyor. Boynuzlarsa benzer şekilde aralarında bir dizi çizgi ile yan yana çiziliyor.

Bu, Gravettian kültür kompleksinin, yaklaşık 34.000 ila 24.000 yıl önce, araçlarda ve cenaze uygulamalarında belirli geleneklerle karakterize edilen sanatsal tarzla tutarlıdır. Bu kültür Avrupa çapında biliniyor ancak daha önce İber Yarımadası’nda görülmemiş. Yazarlar, Gravettian kültürünün daha önce takdir edilenden daha yaygın ve çeşitli olduğunu göstermek için bu yeni keşfi Avrupa’daki verilerle birleştiriyor.

Yazarlar şunları ekliyor: “Çalışma, 2015 yılında Aitzbitarte Mağaralarında (Bask Ülkesi, İspanya) bulunan Paleolitik hayvan gravürlerinin özelliklerini analiz ediyor. Esas olarak bizonu tasvir eden bu tarih öncesi görüntüler, kuzey İspanya’da daha önce hiç görülmemiş bir şekilde çizildi; bir nevi Güney Fransa ve Akdeniz’in bazı bölgelerine özgü gravürlerin çizilmesi şeklinde.

Çalışma Batı Avrupa mağara sanatının en az 25.000 yıl gibi çok erken dönemlerden bu yana yakın bölgesel ilişkilerini ortaya koymuştur.

Kaynak: PLOS ONE

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın