İspanya’da Demir Çağı Katliamının Kanıtı Bulundu

Arkeologlar, kazıya kadar binlerce yıl boyunca donmuş bir Demir Çağı katliamının kanıtlarını ortaya çıkardılar.

1935’te keşfedilen ve ilk olarak 1973’te kazılan La Hoya antik kenti, İspanya’nın kuzeyindeki Bask Bölgesindedir. Antik kent MÖ 350 ile 200 yılları arasında şiddetli bir saldırıda tahrip edildi.

a Hoya’da öldürülen kişilerden biri olan “LHY1” e ait sağ kol kemiği ve sağ uyluk kemiğinde travma belirtileri görülüyor [F: T. Fernández-Crespo / Antik]

Kasaba işgal edilmedi ve saldırıda ölenlerin hepsi öldüğü yerde kaldı ta ki günümüzde tekrar kazılana dek…

Saldırı hakkında daha fazla bilgi edinme umuduyla, Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Birleşik Krallık ve İspanya’dan bir arkeolog ekibi, bölgeden çıkarılmış 13 iskeleti ayrıntılı bir analizini yaptılar.

Erkekler, kadınlar ve çocuklar ölüler arasındaydı. Araştırmanın başyazarı Teresa Fernández-Crespo, “Bir erkek birden çok önden yaralanmış, bu da saldırganla karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi ve ekledi: “Bu kişinin başı kesildimiş, ancak kafatasını bulamadık muhtemelen ganimet olarak alınmış.” Dedi.

Genç bir kıza ait olan bu kesilmiş sağ kol ve beş bilezik takılı olarak bulundu [F: T. Fernández-Crespo / Antik]

Bu hafta Antiquity dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, başka bir adam arkadan bıçaklandığı, başka bir erkek ve bir kadının kolları kesildiği ifadelerine yer verilmiştir.

Ancak araştırmacılar, ölüleri gömmek veya eşyalarını toplamak için şehre dönen insanların olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi. Bazı iskeletlerin analizi, bunların yanan binalara bırakıldıklarını, bazılarının ise sokaklarda düştükleri yerde bırakıldığını gösterdi.

Araştırmacılar, La Hoya’nın, yıkımına yerel toplulukların neden olabileceği tek İberya bölgesi olduğunu söyledi. Bulgular, büyük ölçekli savaşın muhtemelen Demir Çağı sırasında İspanya’da gerçekleşmekte olduğunu gösteriyor.

Özellikle, savunma duvarları tarafından korunan yerleşime yapılan saldırı, genellikle bölgedeki çatışmanın tırmanmasından sorumlu tutulan Romalıların gelişinden önce geldi.

13 iskelet sitenin dört bir yanına dağılmış olarak bulundu [F: T. Fernández-Crespo / Antik]

Fernández-Crespo, “La Hoya’daki insan iskelet kalıntılarının yeni analizi, bize tarih öncesi geçmişin her zaman olduğu gibi barışçıl bir yer olmadığını çok güçlü bir şekilde hatırlatıyor,” dedi.

Kaynak: Amy Woodyatt | Kaynak: CNN]

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın