İşitme Engellilerin Dil Gelişim Özellikleri

İşitme engelli çocuklar 0-9 aya kadar diğer akranları ile aynı gelişimsel özellikleri gösterirler. Bu süreçten sonra farklılıklar ortaya çıkmaya başlar. Öncelikle kendi seslerine tepki vermezler, çevreye karşı ilgisizlerdir, karşısındakileri görmedikleri sürece orada olduklarının farkında değillerdir. Bunları çoğaltabiliriz.

İşitme engelinin sorun oluşturması için; engelin ne zaman meydana geldiği, işitme kaybının derecesi ve işitme kaybının türü etkili olmaktadır.

İşitme engellilerin dil gelişim özelliklerini genel olarak iki başlık altında toplayabiliriz:

  1. Dil edinimi öncesi
  2. Dil edinimi sonrası

DİL EDİNİMİ ÖNCESİ: Bundan kasıt çocuğun konuşmayı öğrenmeden işitme kaybının gerçekleşmiş olmasıdır. Mesela doğuştan oluşan kulak hasarları ya da konuşmaya başlamadan geçirilen ateşli hastalık, travma, kaza vb.

Böyle durumlarda işitme kaybı ve derecesine de bağlı olarak ilerleyen zamanlarda, artikülasyon seslere tepki vermede zorluk, ses bozuklukları alıcı ve ifade edici dilde sorun yaşamaktadırlar. Bu da akranları ile dil gelişimi yönüyle farklılık yaşamalarına sebep olmaktadır.

DİL EDİNİMİ SONRASI: Bundan kasıt ise, çocuğun konuşmayı öğrendikten sonra işitme kaybının gerçekleşmiş olmasıdır. Mesela; kaza, ateşli hastalıklar, kulak hasarları vb.

Böyle durumlarda işitme kaybının meydana geldiği yer ile birlikte; konuşma – duyma, ifade edici dil, artikülasyon çok daha iyi durumda olup akranlarına yakın seyretmektedir. Hafif farklılıklar olsa da makas oldukça kapalıdır. Telafi etmesi çok daha kolaydır.

İşte bu yüzden özel eğitim de şu söz çok kullanılır; “Erken tanı, erken müdahale ve erken eğitim.”

Yazar: Reyhan Turan /Özel Eğitim Öğretmeni-İşaret Dili Tercümanı

Instagram: @reyhanhoca_8150

Yapılan Yorumlar
  • kübra dedi ki:

    doğuştan işitme engelli bir birey hiç mi konuşma ve işitme becerisi kazanamaz? ç

Bir Yorum Yapın