İnkalara Ait Doğal Lama Mumyaları Bulundu

Arkeologlar Peru’da doğal yoldan mumyalanmış lamalar buldu. Tambo Viejo’da İnkalar tarafından kurban edilen ve doğal şekilde mumyalanmış lamalar bulundu. Daha önce böyle bir bulguya rastlanmamıştı.

Arkeologlar Peru’da özenle süslenmiş lamaların kalıntılarını çıkardılar. Kurban edilen Lamaların İnka halkı tarafından işgal edilen bölgedeki haklı sakinleştirmek için kullandıkları iddia ediliyor.

Tambo Viejo’dan özenle dekore edilmiş mumyalanmış kurban lama kalıntıları
[C: LM Valdez et al. 2020]

Calgary Üniversitesi ve Huamanga Üniversitesi’nden bir ekip, bir zamanlar Acari Vadisi’ndeki insanları denetlemek için kullanılan eski bir İnka idari merkez olan Tambo Viejo’da, olağandışı hayvan kalıntılarını ortaya çıkardı. Uzmanların İnka halkı için büyük bir anlam taşıdığını bildiği ve sıklıkla kurban edilen bir hayvan olan lamaların bilinen ilk “doğal olarak mumyalanmış” kalıntılarına ulaştı.

Onları bulan ekibe göre “son derece iyi korunmuşlar” ve muhtemelen 500 yıl önce öldürülmüşler. Bir hasat veya önemli bir olay öncesinde bir ritüel olarak adak şeklinde süslenmişlerdi.

Kurbanlık lamalar antik bir yapının tabanının altında bulunmuştur [C: LM Valdez et al. 2020]

Araştırma ekibi lamaların canlı gömülmüş olabileceklerini düşünüyor. Çünkü lamalar üzerinde yapılan ilk incelemelerde herhangi bir öldürme izine rastlanamadı.

Calgary Üniversitesi’nden Lidio M. Valdez ve meslektaşları, daha önce yüzlerce kurban lama kemiklerinin açığa çıkarıldığı bir İnka idari bölgesini kazıyorlardı. Bununla birlikte, bu keşif benzersizdi, çünkü bu lamalar süslenmişti ve toplu bir boğaz kesme ritüelinin bir parçası olarak değil, canlı gömülmüş gibi görünüyordu.

Kazı ve takip raporunun baş yazarı Dr Valdez, “Tarihsel kayıtlar, hayvan kurbanların onları doğaüstü tanrılara özel adaklar olarak kullanan İnkalar için önemli olduğunu gösteriyor.” dedi. Valdez, “Bu, özellikle kurbanlık değer bakımınan insanlardan sonra ikinci sayılan lamalar için geçerliydi.” diye ekledi.

Alanda bulunan beyaz lama kalıntıları [C: LM Valdez et al. 2020]

Sömürge dönemi İspanyol kayıtlarında, İnkaların lamaları yüzlerce kişi tarafından boğazları kesilerek nasıl öldürüldüğü yer almaktadır. İnkalar bu ayinleri başarılı hasatlar, sağlıklı bir yıl ve savaş zaferleri gibi zamanlarda yapıyorlardı. Bununla birlikte Antiquity dergisinde yayınlanan bu keşif, dini fedakarlığın dışında anahtar bir amaç taşıyor. Bu amacın yeni fethedilen yerdeki insanların gönlünü kazanmak ve onları sakinleştirmek olduğu düşünülüyor.

Kazıya katılan arkeologlar, kurban ayinin ne zaman yapıldığını belirlemek için radyokarbon tarihleme yöntemi kullandılar ve bu olayın yaklaşık 500 yıl önce olduğunu buldular. Bu tarihleme Acari Vadisi’nin  İnkalar tarafından barışçıl bir şekilde ilhak edilmesinden sonra gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Lamalardan birine bağlı renkli ipler [C: LM Valdez et al. 2020]

Araştırmacılar ayrıca çevredeki alanı kazdılar. Olayın büyük fırınlar, diğer bayram ve kutlama izleriyle ilişkili olduğunu ortaya çıkarıldı. “Kurbanlar büyük olasılıkla devlet tarafından desteklenen çok daha büyük ziyafetlerin ve toplantıların bir parçasıydı.” Diyen Dr Valdez, bunun yeni topluma yeni katılan bir grubu yatıştırmanın bir yolu olabileceğini de sözlerine ekledi. “Devlet yerel halkla yiyecek ve içecek vererek dostluk kurdu, siyasi ittifakları pekiştirirken, kurbanlar sunuldu ve İnkaların toprağı kendilerinin gibi alması kolaylaştı.” dedi.

Genç lama kafatası kalıntıları [C: LM Valdez et al. 2020]

Doğal yoldan mumyalama süreci onları hazırlayan insanlar tarafından eklenen bilezikler, tüyler ve iplerinde çoğunun korunarak günümüze gelmesini sağladı. Bu süslemeler İspanyol kayıtlarındakinin aksine bir katliamın parçası olmak yerine tanrılara özel bir armağan olduğunu gösteriyor. Kanıtlar ‘bayram’ veya yerleşme olayının bir parçası olarak kurban edilen lamaların, İnkalar’daki insan kurban etme törenlerinde olduğu gibi canlı canlı gömülmüş olduğunu gösteriyor.

Tarihsel belgeler, Peru’nun güney kıyılarının İnka tarafından barışçıl bir şekilde ilhak edildiğini ve bölgede birkaç idari merkez inşa ettiklerini gösteriyor. Tambo Viejo, çevredeki Acari Vadisi’ni yönetme ihtimali olan böyle bir merkez gibi görünüyor. Dr Valdez ve ekibi bölgeyi 2018’den beri kazıyor.

İnka tarafından kurban edilenler arasında kahverengi bir lamanın çene kemiği kalıntıları da bulunmuştur [C: LM Valdez et al. 2020]

“Tambo Viejo’nun bir İnka eyalet merkezi olduğu biliniyordu, ancak işlevi belirsizdi,” diyen Dr Valdez, “Tambo Viejo’yu inşa etmenin amacı neydi ve İnkalar orada ne yaptı? Bu bulgular araştırma yeni teoriler sunuyor. Belki de burası en önemli İnka tanrılarına adanmıştır. Tambo Viejo’da kutlama ritüelleri bu tahminlerin doğruluğunun yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. ” şeklinde konuştu.

Tambo Viejo’daki kazılar, COVID-19 nedeniyle kesintiye uğradı, ancak Dr Valdez ve ekip çalışmalarına devam edeceklerini umuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın